Były minister rolnictwa Gabriel Janowski „czarnym koniem” wyborów do Senatu w okręgu ciechanowskim?

Zastępca Naczelnego

Gabriel Janowski/Twitter.com

Pakt senacki zdecydowali się nie wystawiać kandydata do Senatu RP w okręgu nr 39, który obejmuje obszar powiatów ciechanowskiego, mławskiego, płońskiego, przasnyskiego i żuromińskiego. W tym okręgu o reelekcję stara się senator Jan Maria Jackowski, który w lutym 2022 roku został wykluczony z Klubu Parlamentarnego PiS Z nieoficjalnych informacji Wprost wynika, że Prawo i Sprawiedliwość wystawi w tym okręgu starostę przasnyskiego Krzysztofa Bieńkowskiego. Tymczasem „czarnym koniem” wyborów w okręgu ciechanowskim może być kandydat komitetu wyborczego Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin, minister rolnictwa w rządzie Jana Olszewskiego, były senator i poseł oraz nestor ruchu ludowego, Gabriel Janowski.

Były minister, inicjator ratowania polskich cukrowni i powołania koncernu Polski Cukier, niedawno skrytykował w wywiadzie dla Radio Wnet transfer do obozu Donalda Tuska lidera Agrounii Michała Kołodziejczaka.

Mieszkańcy wsi są bardzo rozczarowani dołączeniem lidera Agrounii do Koalicji Obywatelskiej. Zachowuje się tak, jakby przejęły go służby”

– powiedział Gabriel Janowski.

Pan minister Janowski to ikona ruchu ludowego. W nadchodzących wyborach do Senatu RP będzie kandydował z listy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin z poparcie mazowieckich struktur NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych. To symboliczne, że rolnicy mogą oddać swój głos na przystawkę Tuska, rolnika z Lexusa lub na rolnika „z krwi i kości” – jakim niewątpliwie jest Gabriel Janowski. Rekomendowany przez ZChR kandydat nie jest bez szans w wyborach większościowych do Senatu RP. Dla wyborców od PiS po PSL w okręgu ciechanowskim oddanie głosu na obecnego senatora Jana Marię Jackowskiego czy kandydata Krzysztofa Bieńkowskiego z PiS może być problematyczne. Wielu wyborców może jednak bez problemu oddać swój głos na ministra Janowskiego. W efekcie tutaj może dojść do wyborczej niespodzianki.”

– mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

WYWIAD GABRIELA JANOWSKIEGO DLA RADIA WNET

 

Gabriel Janowski ikona ruchu ludowego i współtwórca Solidarności Rolników Indywidualnych

W trakcie studiów za udział w zorganizowaniu protestów w czasie wydarzeń marcowych 1968 w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego został relegowany z tej uczelni i skierowany do kompanii karnej. Uniknął wcielenia do wojska, ukrywając się przez kilka tygodni. Studia ostatecznie ukończył na Wydziale Ogrodniczym SGGW w 1970, tam też obronił doktorat. Następnie został wykładowcą na tej uczelni. W 1980 powołał opozycyjny wobec władzy państwowej Związek Zawodowy Producentów Rolnych, w marcu 1981 został jednym z liderów NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został 13 grudnia 1981 aresztowany i internowany w więzieniu na Białołęce, skąd w sierpniu 1982 przeniesiono go do obozu internowania w Strzebielinku. Przebywał tam do 18 listopada 1982. W 1983 był współzałożycielem Duszpasterstwa Rolników. Działał również w Warszawskim Towarzystwie Gospodarczym, którego wiceprzewodniczącym został w 1986. (…)

W latach 1989–1991 z ramienia Komitetu Obywatelskiego sprawował mandat senatora z województwa siedleckiego. Zasiadał wówczas w Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Rolnictwa i Komisji Ustawodawstwa Gospodarczego.

Od 1991 do 1993 był posłem na Sejm z okręgu bialskopodlasko-siedleckiego. W wyborach parlamentarnych uzyskał 49 106 głosów. Był to wówczas najlepszy procentowo wynik wyborczy spośród wszystkich posłów w skali całego kraju. Pełnił również od 23 grudnia 1991 do 8 kwietnia 1993 funkcję ministra rolnictwa i gospodarki żywnościowej w rządach Jana Olszewskiego i Hanny Suchockiej.

– czytamy na łamach Wikipedii.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte