Rzecznik ZChR: To szokujące, że posłanka Matysiak chce dyskutować o reparacjach dla Niemiec za Ziemie Odzyskane

Zastępca Naczelnego

Poseł Paulina Matysiak (Lewica), Paweł Czyż (ZChR)/Twitter.com

– Faktem powszechnie znanym jest fakt, że nasi rodzimi komuniści przez dekady klęczeli przed totalitarnymi włodarzami Kremla. Poseł Partii Razem Paulina Matysiak ujawniła w Polskim Radio 24 nowy element programowy obozu postkomunistów. Poseł Lewicy uważa, że należy poruszyć sprawę „mienia przejętego przez Polskę z Ziem Odzyskanych”. Zdrajcy z PPR handlowali polskim terytorium, np. umową z ZSRR o zmianie granic z 15 lutego 1951. Istotnym dla ZSRR powodem  tzw. korekty granicy były złoża węgla kamiennego na Sokalszczyźnie i połączenie kolejowe Rawa Ruska – Sokal, za co PRL przekazano tereny o ubogich glebach i z wyeksploatowanymi złożami ropy naftowej. To szokujące, że posłanka Matysiak chce dyskutować o reparacjach dla Niemiec za Ziemie Odzyskane, bo „z tamtych terenów zostały wypędzony osoby, które tam mieszkały”. Tym samym, posłanka Lewicy Paulina Matysiak skandalicznie wpisuje się politykę niemieckich rewizjonistów. W naszej opinii, Federacja Rosyjska jako następca prawny ZSRS powinna wypłacić Polsce odszkodowanie za bezprawną agresję z 17 września 1939 roku i jej efekty. – powiedział nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Reperacje dla wysiedlonych Niemców?

Paulina Matysiak w rozmowie z PR 24 stwierdziła, że Prawo i Sprawiedliwość podniosło kwestię reparacji, bo „pasuje do opowieści, że Niemcy są złe”.

– Jeżeli PiS chce uczciwie otworzyć ten temat zadośćuczynienia Polakom za krzywdy w czasie II wojny światowej, to też powinno być otwarte na uczciwe postawienie i załatwienie sprawy mienia przejętego przez Polskę z tzw. Ziem Odzyskanych – mówiła poseł.

Dziennikarka prowadząca rozmowę nie potrafiła ukryć zdziwienia tą postawą. – Mówi pani o tym, że powinniśmy zapłacić Niemcom reparacje za ziemie zachodnie? – dopytywała. Polityk unikała odpowiedzi, więc dziennikarka kilkukrotnie powtórzyła swoje pytanie.

Poseł Lewicy w końcu odparła, że potrzebna jest „uczciwa rozmowa” w kwestii sprawiedliwości dla ofiar II wojny światowej. – Mówimy o sytuacji, w której z tamtych terenów zostały wypędzony osoby, które tam mieszkały. To oczywiste, że jeśli chcemy dyskutować o zadośćuczynieniu osobom, które doznały krzywdy, to rozmawiajmy o tych wszystkich osobach – dodała.”

– podaje DoRzeczy.pl.

To oczywiste, że Niemcy powinni wypłacić Polsce reparacje wojenne. Ale Rosja odpowiada również za efekty swojej agresji na Polskę w roku 1939 i powinna wypłacić nam stosowne odszkodowanie”.

– reasumuje w rozmowie z nami Paweł Czyż z ZChR.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte