Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski domaga się reakcji polskiego MSZ. Niemiecki historyk: „Polska pod obecnymi rządami jest naszym wrogiem”

Zastępca Naczelnego

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/NGOPOLE.PL

Polska pod obecnymi rządami nie jest naszym partnerem, jest naszym wrogiem” – oświadczył na Twitterze historyk z Albert-Ludwigs-Universität Freiburg Roland Asch, odnosząc się do kwestii reparacji od Niemiec dla Polski za straty poniesione podczas II wojny światowej. „Skandal! Niemiecki historyk prof. Roland Asch: „Polska jest naszym wrogiem”. Cóż, wyszło szydło z niemieckiego worka. Ta niebezpieczna wypowiedź uderza w integralność NATO. Potrzebna ostra reakcja polskiego MSZ” – tak na swoim profilu na Twitterze skomentował wypowiedź Ascha prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski. – Cóż, prezes Zjednoczenia już w zasadzie lapidarnie określił nasze stanowisko. Zachęcam, aby składać temu bezczelnemu Niemcowi swoiste wyrazy podziękowania na jego uniwersytecki mail: [email protected] oraz na jego koncie na Twitterze: @AschRonald. Ten Niemiec uwierzył chyba w treści z emitowanego niegdyś przez publiczną telewizję niemiecką ZDF serialu, pt. „Unsere Mütter, Unsere Väter”. Mam nadzieję, że Polaków przeprosi publicznie za słowa Ascha ambasador Niemiec dr Thomas Bagger. – powiedział nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Przepracowanie błędów przeszłości

Na wpis prof. Ascha odpowiedział dr Thomas Clausen z Instytutu Liberalnego Fundacji Friedricha Naumanna na rzecz Wolności. Wskazał, że to na Niemcy spada „zadanie przepracowania błędów przeszłości”.

Kompletny nonsens. Polska jest zdecydowanie jednym z naszych najważniejszych przyjaciół i partnerów, którego interesy w ostatnich latach zbrodniczo ignorowaliśmy. Nie każdy manewr PiS zasługuje na pochwałę, ale zadanie przepracowania błędów przeszłości spada przede wszystkim na nas”

— podkreślił Clausen, ale to nie przekonało Ascha, który dalej brnął w kłamliwą narrację.

Polska to przyjaciel? Pomijając fakt, że narody w zasadzie nie mają przyjaciół, w tym przypadku brzmi to szczególnie absurdalne”

— oświadczył niemiecki profesor dodając, że „już za dużo ustępstw poczyniono wobec Polski”.

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte