Prezydent Andrzej Duda reaguje słowa ministra Budy: „Są one nieprawdziwe i w swojej wypowiedzi niestety mija się z prawdą”

Zastępca Naczelnego
Minister Waldemar Buda/Twitter.com

Minister Waldemar Buda/Twitter.com

Nie wiem od kogo Pan Min. Buda czerpie takie informacje ale są one nieprawdziwe i w swojej wypowiedzi niestety mija się z prawdą” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda odnosząc się do słów ministra rozwoju Waldemar Buda, które padły na antenie radiowej Trójki.

Podczas audycji pojawił się temat negocjacji z Komisją Europejską ws. KPO i konsultacji kształtu ustawy o SN z Kancelarią Prezydenta. Buda powiedział, że „prezydent nie powiedział że jest przeciwny ustawie, tylko powiedział: nie podpiszę ustawy takiej a takiej. Nie odnosząc się nawet do tego, co jest na stole”. O godzinie 22:50 na swoim profilu na Twitterze Waldemar Buda przeprosił prezydenta Dudę: „Nie uczestniczę w rozmowach z prezydentem ws. KPO i źle to opisałem; bardzo kibicuję, by sprawy się zakończyły pozytywnym efektem; jeżeli rozmowy są na innym etapie niż wskazałem, mogę tylko najmocniej przeprosić”.

– Pojawiają się publicznie głosy, że to Waldemar Buda mógłby być kandydatem PiS w wyborach prezydenckich w roku 2025. Minister Buda jest niewątpliwie ewentualnym kandydatem, który dzięki swojej postawie mógłby poszerzyć krąg głosujących na kandydata partii Jarosława Kaczyńskiego we wspomnianych wyborach. Dlaczego? Niedawno w związku ze stanowiskiem Komisji Europejskiej rozsyłał do samorządów list, w którym postulował uchylenie uchwał w sprawie ochrony tradycyjnej rodziny. Tak też się stało w kilku sejmikach wojewódzkich. Dzisiaj mówi, że w nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym będzie zmodyfikowana „w bardzo drobnych szczegółach”. Zatem uważa, że dyktat unijny w zakresie polskiego wymiaru sprawiedliwości, którego emanacją jest projekt nowelizacji ustawy o SN, jest „kompromisem”. Pytanie kogo z kim, bo najwidoczniej nie z prezydentem Dudą. Taki kandydat PiS w wyborach 2025 roku byłby w stanie pozyskać część wyborców PO i Polski 2050. Tyle, że podejście, które prezentuje minister Buda, na przykład w sprawie KPO, jest dalekie od obietnic PiS – mówi nam Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Dzisiaj już wiem, że te rozmowy, które są prowadzone z prezydentem po tej wypowiedzi, bardzo mocno go uspokajają. Nie podejrzewam, żeby były problemy na poziomie prezydenta z zaakceptowaniem rozwiązań, które są wynegocjowane z KE”

— mówił w Trójce minister.

Buda dodał, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym będzie zmodyfikowana „w bardzo drobnych szczegółach”.

Sytuacja jest zero-jedynkowa. Jeżeli ktoś chce wprowadzać zasadnicze poprawki do tej ustawy, to znaczy że chce wysadzić porozumienie z UE i KE. Bo tam jest wycyzelowane słowo do słowa i porozumienie z KE co do tej treści”

— powiedział w wywiadzie Waldemar Buda.

Piotr Galicki

 

Komentarze są zamknięte