Mer Lwowa chwali Banderę. „Na jego przykładzie wyrosło nowe pokolenie”

Zastępca Naczelnego

Mer Lwowa Andrij Sadowy/Twitter.com

Mer Lwowa Andrij Sadowy na początku wojny pisał o „pojednaniu i przebaczeniu polsko-ukraińskich krzywd”. 1 stycznia umieścił natomiast wpis wychwalający Stepana Banderę, który odegrał kluczową rolę w trakcie rzezi wołyńskiej, podczas której zginęło ok. 50-60 tys. Polaków i w odwecie 2-3 tys. Ukraińców. „Na jego przykładzie wyrosło nowe pokolenie, które poszło na walkę z nową moskiewską hordą” – napisał.

1 stycznia 1909 roku w Uhrynowie Starym urodził się Stepan Bandera. Ten ukraiński polityk niepodległościowy o skrajnie nacjonalistycznych poglądach współtworzył frakcję OUN-B, która ponosi odpowiedzialność za zorganizowane w latach 1943-1944 ludobójstwo polskiej ludności cywilnej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

W rocznicę jego urodzin głos zabrał mer Lwowa, Andrij Sadowy. Jak przyznał, w jego rodzinie co roku świętuje się urodziny tego nacjonalistycznego polityka.

Biografia Stepana Bandery to historia niezłomności. Więzienia, obozy koncentracyjne, prześladowania – to wszystko było w jego życiu. Jednak nosił swoje przekonania z dumnie podniesioną głową. Na przykładzie Bandery wyrosło nowe pokolenie, które poszło na walkę z nową moskiewską hordą”

– napisał.

Pokolenie zwycięzców. Chwała Ukrainie!”

– dodał.


Źródło: Dawid Zdrojewski, Interia.pl

 

 

Komentarze są zamknięte