Archiwum

Archiwum dla 13/10/2022

Sekretarz ZChR: Tylko postkomuna wstydzi się wiary. Wirtualna Polska szuka „sensacji” tam gdzie jej nie ma?

Zastępca Naczelnego

"Religia w szkołach. Skandal na Śląsku, matka dzieci nie wytrzymała" - grzmi tytuł materiału na portalu O2.pl należący do Grupy Wirtualna Polska. Szkoła podstawowa w Wilkowicach na Śląsku dopytuje rodziców, dlaczego ich dzieci nie uczęszczają na lekcje religii. Jedna z mam przyznała, że to drugi raz kiedy słyszy takie pytania odnośnie swojego dziecka. Zapowiedziała, że nie zamierza się tłumaczyć ze swoich decyzji - czytamy. - Ta sprawa dotyka mnie osobiście, albowiem pochodzę z Wilkowic. Tworzenie newsa z niczego, w którym atakuje się wiarę jest czymś obrzydliwym i jest przejawem dyskryminacji. Gdyby iść tropem materiału tego portalu, to czy pytanie o religię zadawane w spisach powszechnych jest skandaliczne? Tylko postkomuna wstydzi się wiary, a zadawanie pytania o wyznanie przez szkołę w Wilkowicach ma głęboki sens, bowiem na Śląsku Cieszyńskim mamy sporą grupę ewangelików. Anonimowa matka może sobie wierzyć w ideologię LGBT i postawić ołtarzyk z Marksem w swoim domu, ale to nie oznacza, że osoby niewierzące mają terroryzować wierzącą większość Polaków albo atakować szkoły za organizowanie zajęć z religii czy etyki - mówi nam Monika Socha-Czyż, sekretarz generalny Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, radna Sejmiku Województwa Śląskiego V kadencji.

Czytaj więcej...

W Senacie RP i Parlamencie Europejskim o dyskryminacji polskiego szkolnictwa na Litwie

Zastępca Naczelnego

W bieżącym roku nastąpił atak na polskie szkoły na Wileńszczyźnie. W marcu samorząd rejonu trockiego zdecydował o „reorganizacji”, a faktycznie o degradacji dwóch polskich szkół. Nasiliły się działania nieprzychylne polskości, zmierzające do ograniczania oświaty, która ma wielowiekowe tradycje. Zagrożone jest istnienie szkół głównie w rejonie trockim, ale też w rejonie solecznickim, któremu rząd Litwy za zachowanie polskich szkół grozi restrykcjami finansowymi.

Czytaj więcej...

Polacy mieszkający na Litwie kontynuują walkę o ojcowiznę

Zastępca Naczelnego

Zwrot ziemi trwa na Wileńszczyźnie już od ponad trzech dziesięcioleci. W ciągu tych trzech dekad cieniem na ten proces kładło się i skandaliczne, stale zmieniające się prawo, i dyskryminacja prawowitych właścicieli gruntów, głównie Polaków. – Potrzebne są dalsze nasze konkretne działania i skuteczne zabiegi, by kolejny raz przyśpieszyć zwrot ziemi w Wilnie. Istotne jest również to, by informacje w tej ważnej sprawie trafiły do jak najszerszego grona naszych rodaków – cele spotkania w sprawie zwrotu ziemi, które odbyło się w piątek, 7 października br., w Domu Kultury Polskiej w Wilnie przybliżył Waldemar Tomaszewski, prezes Związku Polaków na Litwie.

Czytaj więcej...