Archiwum

Archiwum dla 09/08/2022

Czy poseł Janusz Kowalski pozwoli na drwiny i lekceważenie pod swoim adresem ze strony wicestarosty gołdapskiego?

Zastępca Naczelnego 1

Poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski na prośbę kilkudziesięciu mieszkańców rolniczej gminy Banie Mazurskie (warmińsko-mazurskie) złożył interwencję do władz powiatu gołdapskiego w sprawie fatalnego stanu dróg powiatowych nr 1764N Banie Mazurskie – Ziemiany – Rogale oraz 1815N Gołdap – Kośmidry – Skocze – Juchnajcie – Rogale – Widgiry – Żabin. Niezależna Gazeta Obywatelska dotarła do tekstu odpowiedzi z 9 sierpnia, jaką skierował do parlamentarzysty wicestarosta gołdapski Andrzej Ciołek. - Pańska dezaprobata dla bezczynności władz samorządowych w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego na w/wym. drogach nie jest odzwierciedleniem faktycznych działań podejmowanych przez powiat w ostatnich latach. Powiat Gołdapski, który reprezentuje Starosta Gołdapski, nie stosuje metod byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego - pisze w piśmie adresowanym do posła Kowalskiego samorządowiec. - To kpiny z pana posła, na które nie powinien pozwolić. Przecież nagrania video dostępne w serwisie YouTube obrazujące obecny stan tych dróg nie są fotomontażem. Wicestarosta zbywa posła na Sejm RP i śmieje mu się prosto w twarz - mówi NGO pan Marek mieszkający w gminie Banie Mazurskie. - W 2021 r. wykonano remont drogi nr 1815N na odcinku Widgiry - Jagiele o dł. 3,2 km za ok. 1 mln zł - pisze wicestarosta Andrzej Ciołek w odpowiedzi na wystąpienie posła Solidarnej Polski. - Starosta zapomina dodać, że władze powiatowe dodały do puli tego remontu 2000 złotych. To kpiny. Czy jednostka samorządu powiatowego kupuje zapałki w kiosku? To celowe wprowadzanie posła w błąd - resumuje mieszkaniec tej gminy.

Czytaj więcej...

ZChR: Należy natychmiast wstrzymać kolejne transze środków na spłatę kredytów związanych z Funduszem Odbudowy UE

Zastępca Naczelnego

Unijne środki, które powinny być dostępne w ramach tzw. Funduszu Odbudowy, są jednym z wielu programów, wcale nie największym, wcale nie opartym w swojej zasadniczej części na przekazywaniu środków w sposób bezzwrotny, w swojej największej części to są kredyty i to kredyty, które sami żyrujemy. W związku z oporem w przekazywaniu Polsce należnych nam środków w ramach tych funduszy należy natychmiast wstrzymać wpłaty jakichkolwiek środków z budżetu na rzecz spłaty kredytów związanych z FO. Polska dyplomacja powinna powiedzieć pani Ursuli von der Leyen: nie otrzymujemy należnych nam środków, nie spłacamy waszego kredytu. Zastanawiamy się, czy minister Zbigniew Ziobro nie powinien wnieść do Trybunału Konstytucyjnego pytania czy ponoszenie przez Polskę kosztów kredytów żyrowanych przez grupy państw, gdy nie uzyskujemy z nich pożytku, jest zgodne z Konstytucją RP. Do tego, powinniśmy wystąpić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przeciwko Komisji Europejskiej i wnioskiem o wydanie zabezpieczenia w postaci 10 mln euro dziennie za blokowanie wypłaty należnych nam środków, strącając je równocześnie ze składek jakie Polska wpłaca do budżetu UE. Jeśli TSUE takiego zabezpieczenia nie wyda, to takowe postanowienie powinien wydać polski Sąd Najwyższy z uwagi na fakt, że środki przykazywane na obsługę FO stanowią środki publiczne. Mało tego, kolejnym krokiem powinno być wypowiedzenie ratyfikacji umowy międzynarodowej w zakresie Funduszu Odbudowy UE przez Sejm RP. Zaoszczędzone środki powinny natychmiast, jeszcze przed okresem zimowym, trafić do Polaków w ramach dodatku osłonowego w związku ze sporym wzrostem kosztów utrzymania - powiedział NGO Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Czytaj więcej...

O czym w czasie kampanii wyborczej chcą słuchać Polacy? Respondenci wskazali główne tematy. Ciekawy wynik dot. spraw światopoglądowych

Zastępca Naczelnego

Prawie połowa (47,4 proc.) respondentów chce, by głównym tematem wyborczych zmagań była sytuacja gospodarcza i walka z inflacją - wynika z sondażu United Surveys dla „DGP” i RMF FM.

Na drugim miejscu znalazł się temat poprawy sytuacji finansowej polskich rodzin (22,5 proc.), a podium zamyka kwestia bezpieczeństwa energetycznego (12 proc.).

Czytaj więcej...