Poseł Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė: Rządzącym brakuje demokracji, zaś arogancja sięga szczytu

Zastępca Naczelnego

Rita Tamašunienė/www.vrm.lrv.lt

„Rządzącym brakuje demokracji, zaś arogancja sięga szczytu” – oświadczyła poseł z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė. W ten sposób odniosła się do decyzji w sprawie odsunięcia wiceprzewodniczących, reprezentujących opozycję w Sejmie, z prowadzenia czerwcowych obrad parlamentu.

Czerwcowe posiedzenie Sejmu rozpoczęło się od chaosu. Wiceprzewodniczący Sejmu, socjaldemokrata Julius Sabatauskas przed rozpoczęciem porannego posiedzenia powiadomił dziennikarzy, że wszyscy wiceprzewodniczący, reprezentujący opozycję, zostali odsunięci z prowadzenia czerwcowych obrad parlamentu. Z tego powodu opozycja postanowiła opuścić sejmową salę posiedzeń i kontynuować obrady osobno w innej w sali – Sali 11 Marca.

Oburzona na rządzących opozycja przygotowała rezolucję, domagając się między innymi zorganizowania głosowania nad wotum zaufania dla przewodniczącej Sejmu Viktoriji Čmilytė-Nielsen. Żąda też, aby na dobiegającej końca wiosennej sesji parlamentarnej poświęcić całą uwagę na rozwiązywanie istotnych i pilnych problemów społecznych i gospodarczych.

Do decyzji ws. odsunięcia wiceprzewodniczących z opozycji z prowadzenia posiedzeń odwołała się poseł z Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin Rita Tamašunienė

Rządzącym brakuje demokracji, zaś arogancja sięga szczytu. A może prace parlamentu są organizowane zgodnie z hasłem „Więcej siły?”. I siła spycharki jest demonstrowana wobec opozycji. Tym samym lekceważone są opinie i głosy połowy wyborców posłów na Sejm”

– skomentowała poseł.

Podkreśliła, że „polityczna agenda jest realizowana pod dyktando rządzących, propozycje opozycji są odrzucane beż żadnej dyskusji, głosowania są prowadzone wtedy, gdy jest to wygodne dla większości, wiceprzewodniczącym Sejmu z opozycji nie daje się nawet prowadzić posiedzenia Sejmu.

Dzisiaj pękła cierpliwość opozycji – zorganizowaliśmy odrębne posiedzenie. W imieniu opozycyjnych frakcji wręczyliśmy przewodniczącej Sejmu rezolucję, żądając poświęcenia całej uwagi na rozwiązywanie istotnych i pilnych problemów społecznych i ekonomicznych”

– powiadomiła polityk.

Do takich kwestii, jak wskazała, należą:

obniżka VAT na żywność, akcyzy na paliwo;
zwiększenie świadczeń na dzieci;
zrównanie wielkości kwoty wolnej od podatku z minimalną płacą zarobkową;
zwiększenie podstawy zarobkowej w budżetówce;
jednorazowa wypłata świadczeń dla mieszkańców o niższych dochodach wielkości 100 euro;
uchwalenia wszystkich złożonych przez prezydenta Litwy aktów prawnych dotyczących dogodniejszego finansowania samorządów terytorialnych.

Opozycja apeluje też do większości rządzącej o szanowanie zasad demokracji i odpowiedzialnego zarządzania oraz zapewnienie praw opozycji sejmowej.

Opozycja oczekuje kultury politycznej, konstruktywnego dialogu, przestrzegania zasad wzajemnego szacunku”

– akcentuje Rita Tamašunienė.

Źródło: Litwa 24

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *