Prezes ZChR chce zmiany nazwy alei w Warszawie. Zamiast Armii Ludowej będzie aleja Zbrodni Federacji Rosyjskiej?

Zastępca Naczelnego1

Prezes ZChR dr Bogusław Rogalski/Twitter.com

Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin chce zmiany dotychczasowej warszawskiej alei Armii Ludowej na aleję Zbrodni Federacji Rosyjskiej. Petycja w tej sprawie, którą podpisał prezes ZChR dr Bogusław Rogalski, właśnie trafiła na biurko prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego oraz przewodniczącej Rady m.st. Warszawy Ewy Malinowskiej-Grupińskiej. „24 lutego wojska Federacji Rosyjskiej na rozkaz Władimira Putina napadły na Ukrainę. „Armia Czerwona XXI wieku” dokonuje od tego momentu rozlicznych zbrodni wojennych w tym kraju, tj. mordów, gwałtów i grabieży. Warto dodać, że ofiarami działań rosyjskiej armii są również Polacy, którzy jako obywatele ukraińscy walczą w ukraińskim wojsku, a także przedstawiciele polskiej mniejszości narodowej na Ukrainie. W sferze intencjonalnej dokonanie postulowanej zmiany będzie czytelnym aktem sprzeciwu wobec bestialstwa formacji, która używa na Ukrainie rosyjski zbrodniarz Władimir Putin.” – napisał w petycji lider ZChR.

Dotychczasowa nazwa alei upamiętnia Armię Ludową, która wprost była podporządkowana taktycznie interesom Kremla. Powstała z przekształcenia Gwardii Ludowej na podstawie dekretu nr 1 KRN z 1 stycznia 1944 roku. Obie komunistyczne formacje nie były uznawane przez legalny polski rząd w Londynie. Zarówno GL jak i AL współdziałały z Armią Czerwoną, a także często walczyły z formacjami Polskiego Państwa Podziemnego. Naszym zdaniem, w naszym kraju nie należy się cześć żadnym formacjom komunistycznym, które czerpały z metod i praktyk działania państwa totalitarnego.”

– czytamy w dokumencie przekazanym mediom przez Zjednoczenie.

Prezes ZChR podkreślił w petycji, że oczekuje rozpatrzenia inicjatywy na najbliższej sesji Rady m.st. Warszawy. Ponadto prezes chadeków z ZChR w swoim opublikował twitt adresowany do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, w którym napisał:

Panie Prezydencie, mam nadzieję, że samorząd Warszawy zmieni dotychczasową nazwę alei w centrum Warszawy z upamiętniającej komunistyczną formację na aleję Zbrodni Federacji Rosyjskiej.”. 

Piotr Galicki

  1. Mirosław Dynak
    | ID: 4831fbba | #1

    To trzeba uwiecznić

Zasybskrybuj źródło komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.