Gołdapski układ się sypie! ZChR odpiera propagandowy atak

Zastępca Naczelnego

Rzecznik ZChR Paweł Czyż (pierwszy z lewej), prezes ZChR dr Bogusław Rogalski, Urszula Krupa, Bogdan Pęk pod Pałacem Prezydenckim, 2020

W czwartek pod Starostwem Powiatowym w Gołdapi (warmińsko-mazurskie) odbyła się pikieta mieszkańców wspieranych przez Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin w sprawie katastrofalnego stanu dróg powiatowych  nr 1764N Banie Mazurskie – Ziemiany – Rogale oraz 1815N Gołdap – Kośmidry – Skocze – Juchnajcie – Rogale – Widgiry – Żabin znajdujących się na terenie Powiatu Gołdapskiego. Tymczasem lokalny portal GOLDAP.INFO postanowił zaatakować Zjednoczenie przez kłamliwe przedstawienie faktów dotyczących działań, które zostały podjęte na rzecz poprawy bezpieczeństwa dróg powiatowych. Portal sugeruje, że inicjatywa nie ma oparcia w faktach. Tymczasem 12 lipca 2021 roku przewodnicząca elbląskich struktur ZChR Monika Socha-Czyż zwróciła się do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o zabezpieczenie środków na kompleksowy remont w/w dróg. Odpowiedzi na pismo udzielił zastępca dyrektora Biura Prezesa Rady Ministrów RP Grzegorz Gmyrek, kierując je do ministerstwa infrastruktury. Już 9 sierpnia 2021 roku zastępca dyrektora Departamentu Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury Beata Leszczyńska skierowała pismo do Zarządu Powiatu Gołdapskiego w sprawie wniosku ZChR.

„Mimo realizacja zadań na drogach samorządowych leży po stronie zarządców dróg, to Minister Infrastruktury ma świadomość, że kluczowym znaczeniem dla zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego wspólnot samorządowych jest rozwój bezpiecznej, spójnej, funkcjonalnej i efektywnej infrastruktury drogowej” – napisała dyrektor Leszczyńska do powiatowego gołdapskiego samorządu. Poinformowała, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest złożenie wniosku przez zarządcę drogi (Zarząd Dróg Powiatowych w Gołdapi) „przy czym maksymalne dofinansowanie będzie mogło wynieść aż do 80 procent kosztów realizacji zadania” ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, a z subwencji ogólnej ministerstwa do spraw finansów publicznych „nie może przekroczyć 50 procent wartości zadania”. – Nie dosyć, że w ktoś zrywał nasze plakaty informujące o pikiecie, to dzisiaj kwestionuje się fakty za pomocą pomówień i naruszenia moich dóbr osobistych. Po prostu „układ gołdapski” się sypie – mówi nam rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin Paweł Czyż, który był prelegentem w czasie wiecu pod Starostwem Powiatowym w Gołdapi.

PIKIETA ZChR W GOŁDAPI

ZChR odpiera atak

Warto jednak zauważyć, że do władz powiatu ani do ZDP w Gołdapi jednak nigdy nie dotarła jakakolwiek bezpośrednia informacja z ministerstwa, by takie środki powiat miał z inicjatywy Pawła Czyża otrzymać. Również Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin nigdy takich zobowiązań podpisanych przez ministerstwo powiatowi nie przedłożyło. Nie wpłynęła też żadna informacja z Kancelarii Premiera, jakoby Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin miało mieć przyznane jakieś pieniądze na remont dróg, które są w zarządzie powiatu gołdapskiego”

grzmi portal GOLDAP.INFO.

ZOBACZ DOKUMENTY

Monika Socha-Czyż (ZChR), minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, arch. NGO

Cóż, nasz wniosek do premiera był udostępniony publicznie. Wystarczyło rzetelnie sprawdzić. Kłamstwem jest to, że władze powiatu nie dostały informacji z ministerstwa. Dyrektor Departamentu Dróg Publicznych Ministerstwa Infrastruktury Beata Leszczyńska skierowała pismo do Zarządu Powiatu Gołdapskiego już 9 sierpnia 2021 roku, sygn. DDP-5.052.36.2021, które do władz powiatu wpłynęło. Ministerstwo infrastruktury wyraźnie poleciło samorządowi podjęcie konkretnych działań i to było pokłosie naszych działań i pisma zastępcy dyrektora Biura Prezesa Rady Ministrów RP Grzegorza Gmyrka, znak: BPRM.5070.2.45.2021(2).KG.TI. To nie ZChR otrzymało „jakieś pieniądze”, a władze powiatu miały się po nie zwrócić. Nie zrobiły tego chociaż Rada Powiatu w Gołdapi uchwałą Nr XLII/205/2021 z dnia 13 października 2021 roku petycję Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin w części dotyczącej wykonania remontu dróg powiatowych nr 1764N Banie Mazurskie -Ziemiany – Rogale, 1815N Gołdap – Kośmidry – Skocze- Juchnajcie – Rogale oraz pozyskania środków zewnętrznych na realizację wyżej wymienionego zadania uznała za zasadną. Cóż, w polityce jest tak, że rozmawia się z kolegami ze Zjednoczonej Prawicy. Nie widzę w tym żadnego problemu – skoro popieraliśmy od początku reelekcję prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dla mnie sprawa tych dróg jest istotna i to ja – a nie jakiś lokalny portal – decyduję jak rozwiązać dany problem i z kim o tym rozmawiać. Moja małżonka, Monika Socha-Czyż, pana ministra Adamczyka poznała w roku 2016 jako ówczesna radna Sejmiku Województwa Śląskiego z PiS w czasie forum ekonomicznego w Karpaczu. Dla redakcji GOLDAP.INFO widać to jest problem, a nie dziurawe lokalne drogi i bezczynność samorządu powiatowego”

– mówi nam Paweł Czyż.

Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin to partia polityczna, która od pewnego czasu stara się pokazywać na terenie powiatu gołdapskiego. Składa różne petycje i wnioski. Część mieszkańców może się zastanawiać, skąd ta aktywność właśnie tutaj. Odpowiedź dał wczoraj sam rzecznik Paweł Czyż. Okazuje się, że zamieszkał on na terenie powiatu gołdapskiego w gminie Banie Mazurskie i codziennie z wymienionych dróg musi korzystać. Liderem Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin jest Bogusław Rogalski. Warto zauważyć, że w jednym z jego ostatnich wpisów na tweeterze możemy zobaczyć m.in. życzenia powodzenia w drugiej turze wyborów prezydenckich we Francji, złożone bardzo prorosyjskiej i antyukraińskiej kandydatce Marine Le Pen.” 

– grzmi portal GOLDAP.INFO.

Nie wiem czy ktoś w redakcji tego portalu czyta własne teksty. Niedawno ten portal podał, że ZChR zaproponowało przekazanie kompleksu byłej szkoły w Żabinie dla uchodźców wojennych z Ukrainy. W Baniach Mazurskich proponujemy nadanie skwerowi imienia Unii Hadziackiej. W pierwszych dniach rosyjskiego ataku na Ukrainę prezes ZChR dr Bogusław Rogalski brał udział w wiecu protestu przeciwko wojnie wywołanej przez Putina na dziedzińcu Parlamentu Europejskiego.

– mówi nam rzecznik ZChR.

Tymczasem prezydent Francji Emmanuel Macron nazwał polskiego premiera Mateusza Morawieckiego „antysemitą” i nie nazywa ataków wojsk rosyjskich na ukraińskich cywili ludobójstwem. Prezes ZChR brał udział w styczniowym szczycie partii prawicowych w Madrycie z udziałem m.in. Mateusza Morawieckiego oraz Marine Le Pen. Nic w tym dziwnego, że bliżej nam do kogoś kto wspiera Europę ojczyzn, a nie kogoś, kto nazywa polskiego premiera antysemitą. Autor tekstu najwyraźniej ubolewa, że dr Bogusław Rogalski zna osobiście Marine Le Pen, która uzyskała kilka milionów głosów Francuzów, a on sam może sobie najwyżej pisać teksty pod tezy luminarzy ze Starostwa Powiatowego w Gołdapi. To dziecinada, nie warta nawet sprostowania. Naprawdę nie wiem, po co mieszać politykę europejską z dziurawymi drogami na terenie powiatu gołdapskiego. Chyba jedynie, aby bronić urzędników ze starostwa”

– konkluduje w rozmowie z NGO Paweł Czyż.

Piotr Galicki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.