Prezydent Kolumbii Ivan Duque Marquez obiecuje pomoc krajom zachodnim, które zrezygnują z rosyjskiego gazu, ropy i węgla

Zastępca Naczelnego

Prezydent Kolumbii Ivan Duque Marquez/Nexta/Twitter.com

Prezydent Kolumbii Ivan Duque Marquez zapowiedział, że ten bogaty w surowce energetyczne kraj z Ameryki Południowej pomoże krajom zachodnim, które zrezygnują z częściowo lub całkowicie z dostaw rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Prezydent tego państwa nazwał rosyjskie działania na terytorium Ukrainy wprost ludobójstwem.

Republika Kolumbii leży w północnej części Ameryki Południowej, nad dwoma oceanami. Jej stolicą jest Bogota, a liczba ludności kraju wynosi 49,3 mln. Powierzchnia kraju wnosi się od poziomu morza aż do prawie 6000 m n.p.m. (szczyt Cristóbal Colón ma wysokość 5775 m n.p.m., tak samo jak pobliski Simón Bolívar). Ukształtowanie terenu jest bardzo urozmaicone, a przez kraj na dodatek przebiega równik. Blisko 87 procent mieszkańców Kolumbii to katolicy.

Bogactwa naturalne Kolumbii to przede wszystkim ropa naftowa, gaz ziemny, węgiel kamienny, rudy żelaza, niklu, cynku, miedzi, złoto oraz szmaragdy (ich wydobycie stanowi 95% światowej produkcji). W kopalni Cerrejón, 10-tej największej na świecie o powierzchni (ponad 690 kilometrów kwadratowych odkrywkowej kopalni węgla kamiennego), wydobywa się rocznie średnio 35 mln ton węgla.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.