Media: Szwecja złoży wniosek o członkostwo w NATO

Zastępca Naczelnego

Magdalena Andersson/Twitter.com

Premier Szwecji Magdalena Andersson podjęła decyzję, że jej kraj w czerwcu złoży wniosek o członkostwo w NATO – poinformowała w środę szwedzka gazeta Svenska Dagbladet (SvD).

Według ustaleń dziennikarzy SvD do oficjalnego złożenia wniosku przez stronę szwedzką dojść ma podczas najbliższego szczytu NATO w Madrycie, który organizowany jest w dniach 29-30 czerwca.

Szwedzki dziennik Aftonbladet przekazał natomiast, że socjaldemokraci zwołali na 24 maja specjalne posiedzenie komitetu rządzącego partią, na którym może zostać podjęta ostateczna decyzja o poparciu członkostwa w NATO.

Gazeta twierdzi, że spotkanie będzie kulminacją sześciotygodniowego dialogu wewnątrz ugrupowania na temat wejścia Szwecji w szeregi Sojuszu. – Problem musi być traktowany z należytym szacunkiem – mówi jedno ze źródeł zbliżonych do kierownictwa partii.

O możliwość wstąpienia Szwecji do NATO zapytana została w środę sama Magdalena Andersson. Jak wskazała, nie widzi powodu, by przedłużać ewentualny proces. – Jesienią w Szwecji odbędą się wybory i należy się na nich skupić – zaznaczyła szefowa szwedzkiego rządu podczas konferencji prasowej.

Szwecja chce do NATO. Wszystko przez rosyjską inwazję na Ukrainę

W poniedziałek rządząca Szwecją Partia Robotnicza – Socjaldemokraci uznała swoją decyzję o „niewstępowaniu do sojuszy wojskowych” z listopada ubiegłego roku za nieaktualną.

Sekretarz socjaldemokratów Tobias Baudin podkreślił w oświadczeniu, że „analizy, które stanowiły podstawę decyzji kongresu partii w zakresie polityki bezpieczeństwa opierają się na nieistniejącej już rzeczywistości po rozpętaniu wojny przez Rosję”.

Baudin wskazał zarząd ugrupowania jako właściwy do określenia nowego stanowiska w sprawie sojuszy wojskowych po wewnątrzpartyjnych konsultacjach. Zaktualizowana propozycja ma zostać zaprezentowana jeszcze przed latem.

Pod koniec marca socjaldemokratyczna premier Szwecji Magdalena Andersson w wywiadzie dla telewizji SVT oświadczyła, że „nie wyklucza” wstąpienia swojego kraju do NATO, choć wcześniej była temu przeciwna.

Podobne działania już wkrótce podjąć może też Finlandia. Premier Sanna Marin oświadczyła w środę, że w przyszłym tygodniu w fińskim parlamencie odbędzie się debata w sprawie przystąpienia do NATO.

Źródło: SvD/PAP/oprac. Radosław Opas, Wirtualna Polska

Komentarze są zamknięte