Prezydent Niemiec mówi o błędach w sprawie Nord Stream 2. „Myliłem się”

Zastępca Naczelnego1

Frank-Walter Steinmeier/caucasuswatch.de

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier przyznał w poniedziałek, że Niemcy „poniosły porażkę, jeśli chodzi o podejście polegające na włączeniu Rosji do wspólnej architektury bezpieczeństwa”. Steinmeier powiedział, że tak długie trzymanie się projektu gazociągu Nord Stream 2 było błędem.

„Trzymanie się Nord Stream 2 było ewidentnym błędem” – powiedział Steinmeier w Berlinie, jak podały niemieckie media. „Trzymaliśmy się mostów, w które Rosja już nie wierzyła i przed którymi ostrzegali nas nasi partnerzy”.

Przez lata Stany Zjednoczone i inni sojusznicy Niemiec ganili Berlin za projekt gazociągu, argumentując, że byłby on niebezpieczny dla Ukrainy i wysłałby zły sygnał prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi po tym, jak ten zaanektował Krym w 2014 r.

Jednak była kanclerz Niemiec Angela Merkel do końca swojego urzędowania pod koniec ubiegłego roku nieugięcie twierdziła, że Nord Stream 2 to projekt komercyjny i nie ma nic wspólnego z polityką.

Jej następca Olaf Scholz zmienił kurs w lutym, na kilka dni przed inwazją Rosji na Ukrainę. Projekt jest obecnie martwy.

Steinmeier, który podobnie jak Scholz wywodzi się z Socjaldemokratów (SPD), partii, która tradycyjnie starała się wyciągnąć rękę do Rosji, nie krył rozgoryczenia z powodu tej porażki politycznej.

„Oceniałem, że Władimir Putin nie zaakceptuje całkowitej ruiny gospodarczej, politycznej i moralnej swojego kraju dla swojej imperialnej manii i tu, podobnie jak inni, myliłem się”

– powiedział, dodając, że Niemcy „zawiodły, jeśli chodzi o podejście polegające na włączeniu Rosji do wspólnej architektury bezpieczeństwa”.

Źródło: Laurenz Gehrke, Politico/Onet.pl

  1. alicja
    | ID: 5e5399c9 | #1

    Jak widac wielcy tego swiata popelniaja bledy i dobrze , ze potrafia sie do tego przyznac, ale oplacone jest to zyciem niewinnych ludzi, ruina gospodarcza, ciepieniem. Jaka bedzie odpowiedzialnosc i zadosuczynienie bo to jest w tej chwili najwazniejsze? Tyle lat po II wojnie swiatowej a Polska nie dostala od NIEMIEC, ZSSR reperacji wojennych. Moim zdaniem nalezy przanalizowac polityke po 1989 roku? Ile milonow POLAKOW wyjechalo z POLSKI mimo wyksztalcenia, przedsiebiorczosci teraz jest dobrodziejstwem innych krajow pobytu ? Czy sa to konekwencje polityki rzadzacych kiedy najwazniejszy jest pieniadz a nie czlowiek? Czy EUROPA powroci do korzeni dobra i sprawiedliwie rozliczy wszystkich odpowiedzialnych za doprowadzenie do obecnej sytuacji?

Komentarze są zamknięte