Łukaszenka spotka się z papieżem? „Omówimy te i inne tematy”

Zastępca Naczelnego

Alaksandr Łukaszenka/@707DC1/Twitter.com

Alaksandr Łukaszenka napisał list do papieża Franciszka i wyraził nadzieję na „rychłe spotkanie”. „Białoruś podziela papieskie wezwanie do budowania braterstwa, z poszanowaniem kultury i tradycji narodów” – stwierdził. Stoi to w jawnej sprzeczności z działaniami Łukaszenki w sprawie napaści Rosji na Ukrainę.

13 marca przypada rocznica wyboru papieża Franciszka na głowę Stolicy Apostolskiej. W związku z dziewiątą rocznicą białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka skierował list do Watykanu, w którym pogratulował jubileuszu.

 

Białoruś podziela papieskie wezwanie do budowania braterstwa, z poszanowaniem kultury i tradycji narodów. Zgadzam się z papieżem, że jedyną prawnie istniejącą barierą może być tylko bariera przeciwko nienawiści i niesprawiedliwości, groźbom i narzucaniu cudzej woli”

– napisał Łukaszenka w swoim liście cytowanym przez rossaprimavera.ru.

Łukaszenka liczy na „rychłe spotkanie”

Białorusin wyraził nadzieję na spotkanie z Franciszkiem w niedalekiej przyszłości, podczas którego „osobiście omówimy te i inne tematy”. Łukaszenka w swoim liście ocenił też, że historia współdziałania Mińska oraz Watykanu, a także działalność Kościoła rzymskokatolickiego na Białorusi są „wyraźnym potwierdzeniem, że wszelkie kwestie można rozwiązać poprzez dialog, szacunek i zaufanie, aby wzmocnić i rozszerzyć więzy”.

W liście Łukaszenka napisał też, że trwający rok jest „szczególny we współpracy dwustronnej i w życiu Białorusinów”. W 2022 roku mija bowiem 30 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Białorusią a Watykanem. To też 500. rocznica wydania pierwszego modlitewnika w języku białoruskim oraz 1030. rocznica od powstania na Białorusi pierwszej chrześcijańskiej diecezji.

Pamiętamy przeszłość z dumą i patrzymy w przyszłość z nadzieją”

– zakończył list Łukaszenka.

Ukraina alarmuje: Białoruś może włączyć się do wojny

Przypomnijmy, że w ostatnich dniach zarówno ukraińskie media, jak i instytucje rządowe ostrzegały, że Białoruś może aktywnie włączyć się do wojny i dokonać inwazji na Ukrainę.

Wojskowe kierownictwo Republiki Białorusi wzmocniło ochronę granicy z Ukrainą. Utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo udziału sił zbrojnych Republiki Białorusi w operacji wojskowej przeciw Ukrainie”

– ostrzegł w niedzielę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Źródło: gazeta.pl / PAP / WP.PL

Komentarze są zamknięte