Sportowcy podwileńscy znów zabłysnęli na Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych

Zastępca Naczelnego

W ostatnim dniu XV Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych „Wisła 2022” sportowcy z Wileńszczyzny pod egidą Związku Polaków na Litwie rywalizowali w wieloboju łyżwiarskim i narciarstwie biegowym. Sportowcy z rejonu wileńskiego zakładali, że to będzie ich „medalowy” dzień i tak się stało. „Zdobyliśmy 37 medali, z których 15 – to złote krążki” – cieszy się Marian Kaczanowski, dyrektor Szkoły Sportowej Samorządu Rejonu Wileńskiego.

Narciarze mieli niełatwe wyzwanie, gdyż mieli dwa starty z godzinną przerwą. Najpierw ponad 110 narciarzy rywalizowało stylem klasycznym, następnie – dowolnym.

W najmłodszej grupie wiekowej chłopców złoty medal na dystansie 1 km zdobył Maksim Kunczin. W kategorii 11-13 lat złoto wywalczyła Miła Sienkiewicz. Daniel Buchowski zwyciężył w grupie chłopców 14-16 lat, a Martin Tomaszewicz w kategorii Junior. Wśród mężczyzn 19-40 lat złoty medal na dystansie 3 km wywalczył Jerzy Lewko, Romuald Norejko zwyciężył w kategorii 41-60 lat. Jadwiga Juniewicz i Marian Kaczanowski zajęli I miejsca na dystansie 2 km w kategorii wiekowej 60+.

Po godzinnej przerwie narciarze ponownie przystąpili do rywalizacji, tym razem stylem dowolnym. W najmłodszej grupie wiekowej dziewcząt i chłopców złote medale na dystansie 1 km zdobyli Eweta Šidlauskaitė i Rafał Boban. W kategorii 11-13 lat drugi złoty medal wywalczyła Miła Sienkiewicz. Daniel Buchowski powtórzył sukces, zwyciężając w grupie chłopców 14-16 lat. Wśród mężczyzn 19-40 lat złoty medal na dystansie 3 km wywalczył Rusłan Małachow, Romuald Norejko zwyciężył w kategorii 41-60 lat. Jadwiga Juniewicz i Marian Kaczanowski ponownie byli najlepsi na dystansie 2 km w kategorii wiekowej 60+.

Na lodowisku w Cieszynie kolejne 3 złote medale w klasyfikacji generalnej zdobyli łyżwiarze w wieloboju łyżwiarskim. Ewelina Grinkiewicz zwyciężyła w kategorii 13-20 lat, Bożena Ławrukiewicz zdobyła złoty medal wśród pań 21-40 lat. Andrzej Lewszunow był najszybszy w kategorii 40-60 lat.

W ostatni wieczór, oprócz medalowej ceremonii, odbyło się świętowanie 100-lecia PTTS „Beskid Śląski” w Republice Czeskiej oraz solidarności z uwięzionymi na Białorusi Anżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem.

W rywalizacji medalowej przedstawiciele z Wileńszczyzny zdobyli 23 złotych, 20 srebrnych i 21 brązowy medali i zajęli II miejsce, ustępując rodakom z Czech (30 złotych medali). Trzecie miejsce zajęli przedstawiciele z Białorusi – 7 złotych medali.

Podczas oficjalnego zamknięcia Igrzysk, którego dokonał Sebastian Jaworowski, członek krajowego zarządu „Wspólnota Polska”, zaproponowano, by kolejne Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne zorganizować ponownie w Wiśle.

„W imieniu uczestników Igrzysk i własnym dziękujemy Związkowi Polaków na Litwie za ufundowane kamizelki, w których byliśmy widoczni, samorządom rejonów wileńskiego i solecznickiego za pokrycie kosztów dojazdu na Igrzyska” – czytamy w komunikacie Mariana Kaczanowskiego.