Rosja zaatakowała Ukrainę. Niemcy blokują skuteczność sankcji wobec państwa Putina!

Zastępca Naczelnego

Atak Rosji na Ukrainę/Twitter.com

Wczoraj wojska Federacji Rosyjskiej operujące również z terytorium Białorusi zaatakowały terytorium Ukrainy. Po pierwszym szoku Ukraińcy podjęli walkę. MON Ukrainy podaje, że w walkach zginęło około 800 żołnierzy rosyjskich. Ukraina ma również swoje Termopile. Rosyjska flota zajęła Wyspę Węży na Morzu Czarnym na trasie toru wodnego do Odessy. Dowódca wojsk agresora wezwał obrońców wyspy o wymiarach 600 na 700 metrów kwadratowych do poddania się. W odpowiedzi usłyszał, żeby „spier….ł”. Wszystkich 13 żołnierzy ukraińskich poległo. Dzisiaj toczą się ciężkie walki w rejonie Kijowa. Od wczoraj w ukraińskiej stolicy rozdano cywilom 18 tys. sztuk broni. MSW Ukrainy poinformowało, że rozdano broń członkom ukraińskiego parlamentu.  Ukraińskie wojsko zaatakowało również rosyjskie lotnisko w Millerowie w rosyjskim obwodzie rostowskim. Wiele samolotów wroga zostało zniszczonych m.in. samoloty SU-30. Informacje potwierdziła armia Ukrainy. Rosja bombarduje też tereny wokół Lwowa.

W związku z agresją Rosji Polska powinna pilnie wdrożyć pomoc dla Polaków na Ukrainie, których żyje tam około 2 mln w dawnych województwach lwowskim, stanisławowskim, wołyńskim, tarnopolskim. To nasz moralny obowiązek i dziejowe zobowiązanie wobec Rodaków”

– napisał na Twitterze prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin dr Bogusław Rogalski.

Niemcy haniebnie o odcięciu Rosji od systemu SWIFT

Ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Łotwy i Litwy wezwali w czwartek do odłączenia Rosji od systemu SWIFT. Do podjęcia takiej decyzji apelował również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Mimo tego Unia Europejska nie zdecydowała się na odłączenie Rosji od systemu SWIFT w ramach drugiego pakietu sankcji, nad którym pracowano podczas czwartkowego szczytu.

Odcięcie Rosji od globalnego systemu płatności międzybankowych SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji – mówił jeszcze przed rozpoczęciem czwartkowego szczytu kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Przemyśl centrum pomocy Ukraińcom w Polsce

Jak podały liczne media, w Przemyślu dworzec kolejowy zamieniono na punkt pomocy Ukraińcom, którzy uciekają do Polski przed rosyjską agresją. Wczoraj w związku z pełną mobilizacją wprowadzono zakaz wyjazdu z Ukrainy mężczyzn w wieku 18-60 lat.

Piotr Galicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.