Bloomberg: oprócz Kijowa mogą być także inne miasta – Charków, Odessa i Chersoń

Zastępca Naczelnego

Rosyjska samobieżna wyrzutnia rakietowa systemu Iskander/topwar.ru

Jak podaje Bloomberg Stany Zjednoczone poinformowały swoich sojuszników, że celem rosyjskiej inwazji oprócz Kijowa mogą być także inne miasta – Charków, Odessa i Chersoń. Agencja powołuje się na trójkę anonimowych rozmówców „przedstawicieli władz krajów zachodnich”.

Wnioski przekazane przez USA mają się opierać na danych wywiadowczych, m.in. analizie rodzajów i ilości rosyjskich sił i uzbrojenia w pobliżu granic z Ukrainą oraz ich gotowości do ataku z kilku kierunków.

Rozmówcy Bloomberga nie uściślili, jaki charakter mógłby mieć ewentualny atak lub jakie cele stawia sobie w takim scenariuszu Władimir Putin.

Jeden z rozmówców oświadczył, że amerykańskie oceny mówią, że ewentualna inwazja na dużą skalę może być wsparta przez atak lotniczy, a także ataki hakerskie”

– pisze Bloomberg w niedzielę.

„Nie można tego poważnie komentować”

Agencja przytacza komentarz Marii Zacharowej, rzeczniczki rosyjskiego MSZ, która pytana o ewentualny atak Rosji na kilka ukraińskich miast oświadczyła, że „nie można tego poważnie komentować”. Zarzuciła również Bloombergowi, że kilkukrotnie już zapowiadał „inwazję”, co „nigdy się nie potwierdziło”.

Bloomberg informuje również o alarmujących informacjach i wypowiedziach zachodnich rządów oraz NATO w ostatnich dniach, dotyczących zwiększania rosyjskiej obecności wojskowej u ukraińskich granic (w tym na Białorusi) oraz gróźb ataku.

Źródło: Dawid Skrzypiński, Interia.pl za PAP

Komentarze są zamknięte