Legendarny szachista apeluje do Niemców: Dostarczcie broń do Kijowa! Wizyta Scholza w Moskwie? Desperacka próba

Zastępca Naczelnego1

Garri Kasparow/NYT/TT

Niewiele oczekuję od wizyty pana Scholza w Moskwie, ponieważ jest to desperacka próba pozostawienia wszystkiego po staremu, nie ma potrzeby, by wasz kanclerz jechał do Kijowa – dostarczcie broń do Kijowa! – mówi w wywiadzie dla dziennika „Bild” były mistrz świata w szachach Garri Kasparow.

Niemcy – muszę to niestety powiedzieć – reprezentują jedną z największych nadziei Putina na rozłam w jedności wolnego świata”

— zaznacza szachista, który jest również działaczem na rzecz praw człowieka i w 2013 r. musiał uciec z Rosji. Obecnie mieszka na wygnaniu w Europie i USA.

Rozmówca „Bilda” podkreśla, że „dyplomacja musi być poparta prawdziwym działaniem. Jak dotąd podejście Niemiec było bardzo niejasne. Dla klasy politycznej w Niemczech Nord Stream 2 ma nadal wysoki priorytet. Nie słyszymy jednoznacznych zapowiedzi z Niemiec, że Nord Stream 2 zostanie natychmiast przerwany, jeśli siły rosyjskie przekroczą linię graniczną. Wszystko, co mówi pan Scholz i jego rząd, jest połowiczne”.

Kasparow zauważa też, że:

Putin ma wieloletnie relacje z Niemcami. Podczas 16-letniej kadencji Angeli Merkel niemiecki rząd stale zwiększał zależność Europy od rosyjskiego gazu. Za to odpowiadają wyłącznie Angela Merkel i jej rząd. Wiele alternatywnych projektów zostało odrzuconych i porzuconych.”

Teraz zdaniem Kasparowa „Putin czuje się jak król”.

Dopóki Schroeder będzie traktowany jako szanowany polityk w Niemczech, a nie jako ktoś, kto ma być ścigany za korupcję i prace dla obcej potęgi, która nie jest przyjazna Niemcom, nic się nie zmieni. Korupcja w związku z Rosją jest powszechna wśród niemieckich polityków”

— podkreśla Kasparow.

Kanclerz Scholz był w poniedziałek w Kijowie, a we wtorek będzie w Moskwie.

„Dostarczcie broń!”

Niewiele oczekuję od wizyty pana Scholza w Moskwie, ponieważ jest to desperacka próba pozostawienia wszystkiego po staremu, zamiast jasnego oświadczenia. Nie ma potrzeby, aby wasz kanclerz jechał do Kijowa – dostarczcie broń do Kijowa!”

— mówi Kasparow.

Upewnijcie się, że Putin za to zapłaci”

— apeluje.

Zdaniem szachisty Moskwie trzeba też jasno dać do zrozumienia, „że Nord Stream 2 będzie martwy w momencie, gdy rosyjskie wojska przekroczą linię graniczną; dopóki pan Scholz nie ma tej wiadomości dla Putina, wszystko inne jest nonsensem”.

Źródło: mly/PAP, wPolityce.pl

  1. Woox
    | ID: 3e2ad0b9 | #1

    Tak, jeszcze uzbroić Rezunów w mordowaniu bezbronnych ludzi.

Komentarze są zamknięte