Rosyjska gazeta: Wkrótce na Białorusi będzie broń atomowa

Zastępca Naczelnego

Samobieżna wyrzutnia rakietowa systemu Iskander/topwar.ru

Rosyjska „Niezawisimaja Gazieta” ostrzegła, że nowa doktryna wojskowa Państwa Związkowego Białorusi i Rosji dopuszcza zastosowanie przez Białoruś rosyjskiej broni jądrowej w odpowiedzi na agresję ze strony NATO. „Ustalenia mogą być szokujące dla Zachodu” – pisze dziennik.

Nowa doktryna wojskowa Państwa Związkowego Białorusi i Rosji dopuszcza zastosowanie w odpowiedzi na agresję wobec niego rosyjskiej broni jądrowej – poinformowała w poniedziałek rosyjska „Niezawisimaja Gazieta”.

Dziennik zastrzegł, że dokumenty, które zawierają szczegóły porozumienia Kremla i Mińska, nie zostały opublikowane.

Jednak – zdaniem gazety – „ustalenia Moskwy i Mińska, które znalazły odbicie w nowej wersji doktryny wojskowej, mogą być szokujące dla Zachodu”.

Plany wykorzystania broni jądrowej przeciw NATO

Powołując się na źródła, gazeta zapewniła, że oba kraje „wkrótce zaczną pracować nad planami wykorzystania taktycznej broni jądrowej w celu odparcia zagrożeń wojskowych ze strony NATO”.

Zdaniem cytowanego przez dziennik „Niezawisimaja Gazieta” eksperta Siergieja Wierziłowa rosyjska taktyczna broń jądrowa mogłaby zostać wykorzystana np. w białoruskich systemach rakietowych Polonez oraz przez myśliwce Su-30SM, dostarczane na Białoruś przez Rosję.

Jeszcze w 2007 roku ambasador Rosji w Mińsku Aleksandr Surikow nie wykluczał, że na Białorusi pojawią się nowe obiekty wojskowe związane z bronią jądrową – przypomina „NG”. Poprzednia strategia wojskowa Państwa Związkowego, pochodząca z 2001 roku, wspominała, że Rosja i Białoruś postrzegają wszelkie agresywne działania wobec jednej ze stron jako atak na Państwo Związkowe, a broń jądrowa jest środkiem powstrzymywania przed agresją na dużą skalę.

W nowej doktrynie wojskowej Państwa Związkowego te kwestie będą skonkretyzowane, a sformułowania pod adresem prawdopodobnego przeciwnika będą ostrzejsze”

– zapowiada „Niezawisimaja Gazieta”.

Źródło: PAP/Interia, oprac.

Komentarze są zamknięte