Szwecja wstrzymuje szczepienia Moderną osób poniżej 30 lat. Chadecy z ZChR pytają o niepożądane odczyny poszczepienne wśród starszych Polaków

Zastępca Naczelnego

Foto ilustracyjne za helamanniskan.se

Szwedzkie władze zdrowotne poinformowały w środę o wstrzymaniu szczepień przeciw Covid-19 preparatem Moderna osób urodzonych w 1991 roku i później. Jak podkreślono, decyzję podjęto ze względów ostrożności po wystąpieniu przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych. Wśród nich wskazano zapalenie mięśnia sercowego oraz osierdzia. – Według nowych wstępnych analiz wzrost ryzyka ich wystąpienia jest widoczny w ciągu czterech tygodni po szczepieniu, głównie w ciągu pierwszych dwóch tygodni – podał Urząd Zdrowia Publicznego.

Apelujemy do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego o podanie do wiadomości publicznej zbiorczych danych dotyczących ilości osób zaszczepionych w w Polsce preparatem Moderny, a także danych dotyczących wystąpienia zapalenie mięśnia sercowego oraz osierdzia u Polaków, którzy przyjęli ten preparat. Dla przykładu, w lutym szef KPRM Michał Dworczyk przekazał, że dla nauczycieli powyżej 60 roku życia rekomendowana jest właśnie szczepionka Moderny. Zatem wielu starszych wiekiem Polaków zostało zaszczepionych tym preparatem. Warto ustalić w ilu przypadkach w grupie wiekowej osób powyżej 60 roku życia doszło do niepożądanych odczynów poszczepiennych”

– powiedział Niezależnej Gazecie Obywatelskiej Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Pfizer zamiast Moderny

Od 1 grudnia osobom urodzonym w 1991 roku oraz później podawana będzie w Szwecji szczepionka Pfizera.

Według głównego epidemiologa kraju Andersa Tegnella „osoby, które już zostały zaszczepione jedną lub dwiema dawkami nie powinny martwić się, gdyż ryzyko wystąpienia skutków ubocznych jest bardzo małe”.

Dobrze jednak wiedzieć, na jakie objawy zwrócić uwagę”

– podkreślił.

Jak dodano, zapalenie mięśnia sercowego najczęściej przechodzi samoistnie, warto jednak skonsultować się z lekarzem. Wśród objawów choroby wymieniono: zmęczenie i duszności, ból ciała i gorączka, nieregularne bicie serca i kołatanie, ból oraz uczucie ciężkości w klatce piersiowej.

Źródło: wys/PAP/Polsat News/NGOPOLE.PL

 

Komentarze są zamknięte