Białoruś cały czas prowokuje

Zastępca Naczelnego

Aleksandr Łukaszenka/liga.net

NATO powinno zareagować na prowokacje Białorusi na polsko-białoruskiej granicy. Ogromne obawy ws. działań Mińska mają także Litwa i Łotwa. Islamscy migranci są transportowani na Białoruś głównie z Bliskiego Wschodu. – Przede wszystkim z Iraku, a dalej są wypychani na terytorium Polski, Litwy i Łotwy. Ten proceder będzie trwał tak długo, jak długo władze białoruskie będą widziały możliwość wpływania na nasze państwa – mówił dr Bogusław Rogalski, prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin i ekspert ds. międzynarodowych na antenie Radia Maryja.

A przede wszystkim będą widziały możliwość destabilizowania sytuacji przygranicznej”

– mówił ekspert ds. międzynarodowych.

Kraje bałtyckie też walczą z działaniami Alaksandra Łukaszenki.

To, co dzieje się na Białorusi, to hybrydowy atak na nasze granice, w którym jedno państwo porywa ludzi, daje im wizy, a następnie wpycha ich do obszaru przygranicznego. To właśnie robi teraz Białoruś”

– powiedział Artis Pabriks, minister obrony Łotwy.

Pierwszym krajem, który odnotował dziesiątki prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusią, była Litwa.

Litwa podjęła decyzje o budowie muru na swojej granicy. Ma to być wysokie ogrodzenie z drutem kolczastym u góry. Dodatkowo kraje bałtyckie wezwały na pomoc siły Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej”

– przypomniał politolog Jarosław Komorniczak.

Litwa otrzymała pomoc humanitarną już z 18 krajów UE. W kryzys włączył się też Frontex. Dodatkowym zagrożeniem są białorusko-rosyjskie manewry wojskowe Zapad 2021, to m.in. dlatego na Litwie pojawili się eksperci NATO.

Przybycie zespołu NATO jest istotne nie tylko w rozwiązywaniu problemów spowodowanych agresją hybrydową. (…) Jest to też demonstracja, że w tej walce nie jesteśmy sami. Mamy sojuszników, z którymi ściśle współpracujemy i na których możemy polegać w sytuacjach kryzysowych”

– oznajmił minister obrony Litwy, Arvydas Anuszauskas.

Jarosław Komorniczak, wskazał, że żadne dotychczas użyte zabezpieczania nie są skuteczne w 100 proc.

Kluczowe jest wpłynięcie na Białoruś, aby zaprzestała działań, które w tym momencie podejmuje”

– podsumował politolog.

Nie jest to jednak łatwe zadania – dodał.

Źródło: TV Trwam News/Radio Maryja

Komentarze są zamknięte