Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA, Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów przeciwko Nord Stream 2

Zastępca Naczelnego

Senator Rob Menendez/FB

Przewodniczący komisji spraw zagranicznych Senatu USA, Bob Menendez oraz jego odpowiednicy z Polski i siedmiu innych krajów wyrazili w poniedziałek rozczarowanie w związku z porozumieniem USA i Niemiec dotyczącym gazociągu Nord Stream 2.

Kontynuujemy sprzeciw wobec projektu Nord Stream 2 i z żalem przyjmujemy niedawną decyzję Stanów Zjednoczonych i Niemiec w sprawie Nord Stream 2, która wiąże się ze wznowieniem budowy gazociągu” 

– napisali we wspólnym oświadczeniu politycy z USA, Estonii, Czech, Irlandii, Łotwy, Polski, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Litwy.

Autorzy oświadczenia przekonują, że Nord Stream 2 będzie dla Rosji „kolejnym narzędziem szantażu wobec Ukrainy”, a jego celem jest wzmocnienie rosyjskich wpływów w Europie poprzez „zdominowanie rynków energii”. Domagają się też, by jakiekolwiek kolejne decyzje w sprawie Nord Stream 2 były konsultowane z całą „transatlantycką rodziną”.

Co więcej, takie działania dyplomatyczne powinny być podejmowane z myślą o fundamentalnej zasadzie – że sprzeciw wobec rosyjskiej agresji jest w interesie całego NATO, wszystkich członków UE” 

– czytamy w liście.

https://twitter.com/RihardsKols/status/1422201345201819652

Mówiąc o skutkach uruchomienia NS2, parlamentarzyści przewidują, że prawdopodobną reperkusją ukończenia budowy i rozpoczęcia funkcjonowania Nord Stream 2 będzie podważenie rozwoju jednolitego, zliberalizowanego i otwartego rynku europejskiego. Jak dodają, w związku z zawartym między USA i Niemcami porozumieniem, „oczekują od Niemiec jasnego zobowiązania, by zredukować uzależnienie od gazu importowanego z Rosji”.

Opublikowane w lipcu porozumienie między USA i Niemcami zakłada m.in. inwestycje w ukraińskie projekty energetyczne, zobowiązanie Berlina do sankcji w razie wrogich działań Rosji oraz działania na rzecz przedłużenia rosyjsko-ukraińskiej umowy o tranzycie gazu, która zapewnia Ukrainie dochody z opłat tranzytowych i która wygasa w 2024 r.

Porozumienie było szeroko krytykowane w Waszyngtonie przez polityków obydwu partii. Republikańscy senatorowie zapowiedzieli przy tym blokowanie zatwierdzania części nominatów prezydenta na wysokie stanowiska w administracji, dopóki Waszyngton nie nałoży na NS2 należytych sankcji.

Źródło: PAP/Radio Maryja

Komentarze są zamknięte