Zaskakujące wyniki sondy poparcia politycznego na Facebooku! Na czele Polska 2050, Prawo i Sprawiedliwość oraz Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin

Zastępca Naczelnego

dr Bogusław Rogalski (ZChR), Szymon Hołownia (Polska 2050), Jarosław Kaczyński (PiS)/Facebook

14 lutego Niezależna Gazeta Obywatelska udostępniła na Facebooku sondę preferencji wyborczych. Platforma do zarządzania komunikacją w social media NapoleonCat przeanalizowała w 2018 roku udział procentowy osób korzystających z największych platform społecznościowych w Polsce. Pod lupę wzięto użytkowników m.in. Facebooka. Niekwestionowanym liderem wśród mediów społecznościowych w Polsce jest Facebook. Obecnie korzysta z niego 16,3 mln osób powyżej trzynastego roku życia. Największą grupę, bo aż 29%, stanowią osoby w przedziale wiekowym 25 – 34 lata. Na drugim miejscu plasują się użytkownicy pomiędzy 18 a 24 rokiem życia, które stanowią 23% społeczności. Natomiast ostatnie miejsce na podium zajmuje grupa wiekowa 35 – 44 lat, co daje 20% użytkowników serwisu.

Głos w sondzie można było oddać raz z unikalnego numeru IP. Wśród użytkowników popularnego portalu społecznościowego aż 61 procent głosów oddano na Polskę 2050 Szymona Hołowni, 16 procent głosów oddano na Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego. Trzecie miejsce na podium przypadło Zjednoczeniu Chrześcijańskich Rodzin doktora Bogusława Rogalskiego, które uzyskało 9 procent głosów. Dalej uplasowała się Platforma Obywatelska Borysa Budki z 4 procentami oddanych głosów, Konfederacja Janusza Korwin-Mikke i Lewica Włodzimierza Czarzastego zdobywając 3 procent głosów. Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro i Polskie Stronnictwo Ludowe Władysława Kosinika-Kamysza uzyskały po 1 procencie. Nikt nie oddał głosu na Porozumienie Jarosława Gowina, Kukiz’15 Pawła Kukiza i Nowoczesną Adama Szłapki.

Oczywiście sonda NGO przynosi ciekawe wyniki, którymi jesteśmy usatysfakcjonowani. Chcieliśmy zbadać bez zbędnej reklamy sondy poparcie osób aktywnych na Facebooku. To daje nam obraz przede wszystkim aktywności działaczy partii politycznych w internecie. Polska 2050 i Szymon Hołownia zainwestowali mnóstwo środków w promowanie swojego ugrupowania. 61 procent głosów potwierdza trend wskazywany przez pracownie badań sondażowych i wykreowane wysokie poparcie dla organizacji byłego prezentera TVN. Wyniki na poziomie około 20 procent poparcia dla Polski 2050 podawane przez CBOS czy Kantar są tu możliwe i dzisiaj miarodajne. 16 procent Prawa i Sprawiedliwości jest tu z pewnością nieoszacowane. Na PiS głosują osoby starsze, które nie korzystają gremialnie z portali społecznościowych. Zatem realnie poparcie dla partii Jarosława Kaczyńskiego jest dużo wyższe. Bardzo doby wynik uzyskuje Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin, dzisiaj jeszcze pozaparlamentarna chadecja doktora Bogusława Rogalskiego. Ugrupowanie, które nie jest notowane przez główne sondażownie i objęte zasłoną milczenia przez główne media. 9 procent ZChR to efekt aktywności w mediach społecznościowych i prezentowania ich poglądów w Radio Maryja i TV Trwam. 4 procent poparcia dla Platformy Obywatelskiej to fatalny wynik. Przekaz ugrupowania Borysa Budki widać nie trafia do młodych Polaków. Wyczerpuje się formuła Konfederacji oraz Lewicy i to widać po uzyskanych 3 procentach oddanych głosów. Po 1 procencie dla partii Zbigniewa Ziobro i Władysława Kosiniaka-Kamysza to efekt słabej obecności w mediach społecznościowych. Kukiz’15, Porozumienie Jarosława Gowina i Nowoczesna właściwie zaliczyły nokaut. Jedynie 1 procent użytkowników Facebooka zadeklarowało, że nie weźmie udziału w wyborach”

– mówi nam Piotr Galicki, sekretarz redakcji NGO.

WYNIKI SONDY

 

Andrzej Nowak

Komentarze są zamknięte