Wicemarszałek Sejmu RP Piotr Zgorzelski skierował w październiku zdecydowane wystąpienie do marszałka Sejmu Republiki Litewskiej poprzedniej kadencji Viktorasa Pranckietisa w sprawie skandalicznej wypowiedzi byłego przewodniczącego Sejmu Litwy – Arūnasa Valinskasa. Litewski polityk – jak ujawnił prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski – nawoływał, w programie „Rozmowa z Daivą Žeimytė-Bilienė” w Delfi TV do fizycznej rozprawy z litewskimi Polakami, którzy wspierają Akcję Wyborczą Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin. Mówiąc o Polakach i ich liderze Waldemarze Tomaszewskim, użył skandalicznych i pełnych nienawiści słów: „Takich na ogół powinno się rozstrzeliwać po jednym na rok, zaczynając od niego.” Doktor Rogalski zaapelował też o odpowiednią reakcję w tej sprawie. Według litewskiej prokuratury, prokurator prowadzący postępowanie ocenił wszystkie otrzymane dane, zeznania świadków oraz wnioski specjalistów. Stwierdził, że w danej sprawie nie został popełniony żaden czyn noszący znamiona przestępstwa lub wykroczenia.
Prasa niezależna i podziemna w latach 1980 -1989. Sytuacja prasy regionalnej na Opolszczyźnie
W dniu 7 grudnia 2020 r. na spotkaniu pod patronatem Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych w Opolu dyskutowano o obecnej kondycji prasy regionalnej.
Bogusław Bardon w swoim wystąpieniu przedstawił historyczny kontekst powstawania wolnej, niezależnej i, po wprowadzeniu stanu wojennego podziemnej, prasy w naszym regionie, ocenę tamtych przedsięwzięć oraz dzisiejszą sytuację w mediach promujących manipulację. Nad istnieniem kłamstwa w mediach nie powinniśmy przechodzić obojętnie. Czytaj więcej…
Chadecy z ZChR apelują do Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego o rezygnację z podwyżki opłat za dostawę prądu w 2021 roku
– Zjednoczenie Chrześcijańskich Rodzin zwraca się z prośbą o wycofanie się przez obóz Zjednoczonej Prawicy z podwyżki prądu w roku 2021. Zdaniem Zjednoczenia wprowadzenie opłat za OZE i tzw. mocowej w czasie epidemii COVID-19 niepotrzebnie obciąży gospodarstwa domowe oraz odbiorców firmowych w sytuacji, gdy w roku 2021 najpewniej dojdzie do spowolnienia gospodarczego. Mało tego, podwyżka cen opłat za prąd w wielu przypadkach spowoduje, że środki uzyskane przez emerytów i rencistów w ramach waloryzacji świadczeń w roku 2021 będą per saldo niewystarczające na pokrycie wzrostu kosztów dostawy energii elektrycznej. Apelujemy zatem o zmianę tzw. ustawy covidowej i zawieszenie w jej przepisach obowiązywania podwyżek cen prądu do końca epidemii COVID-19 oraz podjęcie z inicjatywy Zjednoczonej Prawicy nowelizacji ustawy o rynku mocy w celu zagwarantowania cen prądu dla odbiorców domowych i firmowych na poziomie z roku 2020 do roku 2025 – czytamy w dzisiejszym apelu ZChR do premierów Mateusza Morawieckiego i Jarosława Kaczyńskiego, który podpisał Paweł Czyż, rzecznik prasowy Zjednoczenia.