Dr Bogusław Rogalski dla Radio Maryja: Polski MSZ powinien prowadzić polsko-litewską w oparciu o wizję, którą ma prezydent

Zastępca Naczelnego

Prezydent RP Andrzej Duda i eurodeputowany AWPL-ZChR Waldemar Tomaszewski /awpl.lt

Przychodzi bardzo trudny okres w relacjach polsko-litewskich. Prezydent lepiej rozumie te sprawy, dlatego polski MSZ powinien prowadzić politykę polsko-litewską w oparciu o wizję, którą ma prezydent – mówił dr Bogusław Rogalski, ekspert ds. międzynarodowych i prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złożą wizytę w Republice Litewskiej.

W dniach 17-18 listopada prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką złożą wizytę w Republice Litewskiej. Prezydenci Polski i Litwy omówią w najbliższych dniach m.in. obustronną współpracę w walce z pandemią koronawirusa, a także sytuację we wschodnim sąsiedztwie Unii Europejskiej.

Wizyta prezydenta przypada w bardzo trudnym momencie – po wyborach parlamentarnych na Litwie, w trakcie zmiany rządu. Do tej pory w ustępującym rządzie premiera Sauliusa Skvernelisa uczestniczyła polska partia Akcja Wyborcza Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin. To się niestety teraz zmieni, ponieważ do władzy przechodzą skrajni nacjonaliści od Landsbergisa. Będzie utworzony rząd nacjonalistyczno-lewicowy, a można nawet powiedzieć, że lewacki, który swym ostrzem będzie bardziej antypolski. (…) Partia zawsze wypowiadała się bardzo nieprzychylnie o Polsce i Polakach”

– zwracał uwagę dr Bogusław Rogalski.

Ekspert ds. międzynarodowych podkreślił, że Polska traci najbardziej przyjazny rząd w historii stosunków polsko-litewskich. Jak dodał, stało się to na własne życzenie polskiej dyplomacji.

Polska placówka dyplomatyczna w Wilnie zamiast utrzymywać silne kontakty z partiami, które tworzyły ustępujący rząd, to utrzymywała i utrzymuje kontakty z partią bardzo lewicową, która ma w swoim programie m.in. promowanie ideologii LGBT. Jeśli chcemy to zmienić, przede wszystkim nasz MSZ w relacjach z Litwą i z Polakami na Kresach powinien wprowadzić politykę proprezydencką. Prezydent lepiej rozumie te sprawy, (…) dlatego polski MSZ powinien prowadzić politykę polsko-litewską w oparciu o wizję, którą ma prezydent”

– argumentował prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin.

Przychodzi bardzo trudny okres w relacjach polsko-litewskich. Należałoby się wsłuchiwać w głos Polaków na Litwie, a przede wszystkim w głos polskiej partii AWPL-ZChR, bo to oni najlepiej znają specyfikę litewskiej polityki i są najlepszymi ambasadorami w sprawach polsko-litewskich”

– dodał.

Źródło: www.radiomaryja.pl

Komentarze są zamknięte