Lider rządzącego Litewskiego Związku Zielonych i Rolników Ramūnas Karbauskis wspiera inicjatywę Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin

Zastępca Naczelnego

Ramūnas Karbauskis/TV3 Televizija

– Państwo jest w stanie wypłacić trzynastą emeryturę z tytułu rezerwy zgromadzonej w „Sodrze” – uważa Ramūnas Karbauskis, lider rządzących „chłopów”.  W ubiegły czwartek litewski Sejm przyjął w pierwszym czytaniu zainicjowany przez AWPL-ZChR projekt poprawki do ustawy, który zakłada wypłacanie emerytom tzw. trzynastej emerytury w wysokości 200 euro.

W 2016 roku „Sodra” miała 4 mld euro długu. (…) Mamy teraz sytuację, gdy „Sodra” ma 561 mln euro rezerwy, (…) kiedy emerytury są indeksowane i stale rosną. Podejmujemy decyzję, tak w Polsce, jak i w niektórych innych krajach UE, gdzie jest wprowadzona trzynasta emerytura, gdy sytuacja „Sodry” jest tak dobra, jak jest na Litwie. Możemy wtedy pozwolić sobie na wypłatę trzynastej emerytury”

– powiedział Karbauskis w wywiazie dla rozgłośni „Žinių radijas”.

Karbauskis sceptycznie odnosi się do wypowiedzi ekonomistów, którzy twierdzą, że trzynasta emerytura będzie zbyt dużym obciążeniem dla państwa i podkreślił, że „Sodra” obecnie zbiera więcej dochodów niż wydaje, a sytuację gospodarczą na Litwie można nazwać wyjątkową.

Gdyby sytuacja była zła, nikt nie mówiłby o trzynastej emeryturze. (…) Powtórzę jeszcze raz, pytam, którzy eksperci czy ekonomiści mówią (że trzynasta emerytura będzie zbyt dużym obciążeniem dla państwa – ELTA) – ci, którzy doradzali zapewne Andriusowi Kubiliusowi. Ponieważ faktem jest, że w „Sodrze” nigdy nie było rezerw, z wyjątkiem tych czterech lat (…) nawet po kryzysie nasza sytuacja gospodarcza jest naprawdę wyjątkowa w UE”

– powiedział lider „chłopów”.

Przypominamy, że w ubiegłym tygodniu litewski Sejm przyjął w pierwszym czytaniu zainicjowany przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijanskich Rodzin projekt poprawki do ustawy, który zakłada wypłacanie emerytom tzw. trzynastej emerytury w wysokości 200 euro. Dodatek byłby wypłacany w grudniu każdego roku. Odpowiedni projekt poprawki do ustawy przedstawił w Sejmie poseł Zbigniew Jedziński w imieniu sejmowej frakcji AWPL-ZChR.

Sejmowa frakcja AWPL-ZChR jeszcze w 2017 r. zarejestrowała odpowiedni projekt poprawki do ustawy. Wówczas Departament Prawny zgłosił uwagi do projektu. Po ich uwzględnieniu i wniesieniu zmian autorzy projektu zgłosili jego nową redakcję.

Stale dbamy o emerytów, to właśnie dzięki zabiegom naszej partii Sejm już uprawomocnił darmowe leki dla seniorów, tymczasem projekt ustawy o 13. emeryturze zarejestrowaliśmy jeszcze w 2017 r., tj. przed dwoma laty. Przez dwa lata zabiegaliśmy o to, by propozycja ta została włączona do porządku obrad parlamentu. Wraz z całą Litwą cieszymy się, że inicjatywa została przyjęta w pierwszym czytaniu” 

– powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie Waldemar Tomaszewski, przewodniczący AWPL-ZChR, europoseł.

Jesteśmy przekonani, że propozycja zostanie przyjęta na wszystkich etapach stanowienia prawa i nasi emeryci przed świętami bożonarodzeniowymi otrzymają dodatkową emeryturę i nie będą w czasie świąt czuć się niczym ubodzy, jak to często, co stwierdzam z prawdziwym ubolewaniem, ma miejsce” .

– przekonywał przewodniczący AWPL-ZChR.

Na podst. ELTA, www.l24.lt

Komentarze są zamknięte