Polacy aktywowali już milion bonów turystycznych. Jak jest w regionie?

Zastępca Naczelnego

ZUSZ polskiego bonu turystycznego można korzystać od 1 sierpnia tego roku. W tej chwili do dyspozycji rodziców w województwie opolskim jest nieco ponad 90 tysięcy bonów turystycznych.

Na przełomie sierpnia i września co piąty rodzic w województwie opolskim aktywował polski bon turystyczny. Nasz region był pod tym względem na czwartym miejscu z 16 województw. Mieszkańcy Opolszczyzny ustępowali w częstotliwości płacenia bonem tylko rodzicom z Mazowsza, Górnego Śląska i województwa kujawsko-pomorskiego.

Rodzice i opiekunowie w regionie aktywowali do tej pory ponad 23,6 tysiące polskich bonów turystycznych o wartości około 20,3 milionów złotych. Oprócz mieszkańców Opola i powiatu opolskiego, najchętniej po ten środek płatności za wypoczynek swój i dzieci sięgali rodzice z powiatu nyskiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Tam liczba aktywnych bonów sięgnęła odpowiednio 2770 i 2187. Najrzadziej z tego okazji korzystali uprawnieni w powiecie głubczyckim – 909 aktywowanych bonów i namysłowskim – 980 aktywowanych bonów”

– Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w województwie opolskim.

Obecnie w Polsce liczba osób uprawnionych do bonu turystycznego przekroczyła 4 miliony 112 tysięcy. ZUS ocenia, że liczba aktywowanych i wykorzystanych bonów turystycznych sięgnęła 298 tysięcy, a łączna kwota płatności bonem to już 213 milionów zł. Najwięcej bonów mają do dyspozycji rodzice z województwa mazowieckiego – 625,8 tys., oraz śląskiego – 454,2 tys. Tam też były one najczęściej wykorzystywane jako środek płatniczy w sierpniu i wrześniu. Osoby uprawnione w województwie mazowieckim aktywowały 145,5 tys. bonów, w śląskiem – 131,4 tys. Najrzadziej, bo nieco ponad 21 tys. bonów aktywowali rodzicie w województwa podlaskiego.

Samo aktywowanie polskiego bonu turystycznego na Platformie Usług Elektronicznych ZUS nie oznacza, że uprawniona osoba wykorzystała go w całości lub częściowo. Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne do końca marca 2022 roku.

 

Informacja prasowa:

Sebastian Szczurek

regionalny rzecznik prasowy ZUS

województwa opolskiego

 

Komentarze są zamknięte