Litwa: Nowy program AWPL-ZChR w wyborach sejmowych

Zastępca Naczelnego

Waldemar Tomaszewski (P)/ L24.lt (Marlena Paszkowska)

Wybory parlamentarne na Litwie odbędą się 11 października. Ewentualna druga runda w okręgach jednomandatowych odbędzie się 25 października. Dzisiaj Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin – na czele której stoi eurodeputowany Waldemar Tomaszewski – tworzy koalicję rządową: Rita Tamašunienė pełni funkcję szefowej MSW Litwy, a Jarosław Narkiewicz stoi na czele tamtejszego ministerstwa komunikacji. Nowy program wyborczy AWPL-ZChR nie tylko mocno stawia kwestię lustracji ale i proponuje wprowdzenie instytucji tzw. „sędziów pokoju” oraz „ław przysięgłych” a litewskim sądownictwie, nowoczesną e-administrację, a także szerokie programy prospołeczne oraz rozwój agruturystyki oraz taniego budownictwa.

AWPL-ZChR w swoim programie proponuje również „trzynastą emeryturę” oraz bon turystyczny dla emerytów, ale też dostęp do nowoczesnych bezpłatnych terapii leczenia chorób nowotworowych i rzadkich czy program najmu lokali użytkowych, które nie mogą przez dłuższy czas znaleźć najemcy za 1 EUR. Akcja chce stworzenia silnego banku krajowego. Polacy z Litwy nie zapominają też o inwestycjach w fotowoltaikę czy ochronę środowiska m.in. przez propozycję wprowadzenia „opłat recyklingowych za torby foliowe, które nie zawierają co najmniej 30 proc. plastiku pochodzącego z recyklingu. Jednocześnie zaproponujemy zwolnienie z VAT toreb papierowych używanych w handlu detalicznym”.

Całkiem niedawno list do eurodeputowanego AWPL-ZChR Waldemara Tomaszewskiego skierował prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Korzystając z okazji pragnę pogratulować Akcji Wyborczej Polaków – Związkowi Chrześcijańskich Rodzin osiągnięć oraz życzyć dalszych sukcesów”

– napisał w swoim liście z 30 czerwca prezes PiS.

W obecnej kadencji Sejmu Republiki Litewskiej liczącego 141 posłów Akcja posiada ośmiu parlamentarzystów.

ZOBACZ PROGRAM WYBORCZY AWPL-ZChR

Piotr Galicki

 

***

List prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do eurodeputowanego AWPL-ZChR Waldemara Tomaszewskiego

 

 

 

Komentarze są zamknięte