Propozycja aresztu za „cukierek albo psikus”

Zastępca Naczelnego

Foto za foxnews.com

Taka petycja powinna wpłynąć do Sejmu 1 kwietnia, ponieważ idealnie pasuje swoim charakterem do tradycji związanych z przypisywanym starożytnym Rzymianom zwyczajem, który nosi nazwę Prima Aprilis i kojarzony jest z robieniem żartów.

Jak poinformowała „Rzeczpospolita”, do marszałek Elżbiety Witek został przesłany przez anonimowego obywatela projekt ustawy „o wspieraniu tradycji narodowych RP”, który zakłada m.in., że „kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni”.

Ponadto autor petycji chce, żeby mandat w wysokości co najmniej 500 złotych zamienny na karę aresztu otrzymywali ci, którzy będą „chodzić i pukać po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu”, a przy każdej Prokuraturze Okręgowej powinna powstać siedmioosobowa komórka odpowiedzialna za szukanie dzieci przebranych w budzące grozę kostiumy i przekazywanie ich w ręce policji.

Zdaniem pomysłodawcy amerykańskie święto Halloween niszczy dusze ludzkie i katolicką tradycję uwłaczając pamięci zmarłych. Polskie dzieci powinny obchodzić w tym czasie jedynie święto Wszystkich Świętych.

Co zrobiła z tą petycją druga osoba w państwie?

Nad propozycją z całą powagą będą musieli pochylić się posłowie, a wcześniej zaopiniują ją eksperci z Biura Analiz Sejmowych. Powód? Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek”

– czytamy w gazecie, która przypomina, że rozpatrywanie przez Sejm takich pism to efekt uchwalonej w 2014 roku ustawy o petycjach umożliwiającej każdej osobie fizycznej, prawnej oraz jednostce organizacyjnej nie będącej osobą prawną złożenie takiego wniosku do dowolnego organu władzy publicznej

Szef Komisji do Spraw Petycji Sławomir Piechota z Koalicji Obywatelskiej powiedział „Rzeczpospolitej” że to nie pierwszy raz, gdy parlament zajmuje się taką „egzotyczną petycją”. Przypomniał, że zaraz po uchwaleniu wspomnianej wyżej ustawy Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w Senacie obradowała nad pomysłem wprowadzenia do kodeksu karnego obcięcia genitaliów jako sposobu na karanie sprawców przemocy seksualnej, a jego Komisja w ubiegłym roku pochyliła się nad propozycją przewidującą, że wszelkie lewicowe postulaty światopoglądowe mogłyby być wprowadzane w Polsce dopiero po niemniej niż 200 latach obserwacji skutków tych działań w krajach, które się im poddały.

Pamiętam też petycję przewidującą przyznanie każdemu więźniowi internetu szerokopasmowego. Takie propozycje Komisja odrzuca zazwyczaj bez ożywionej dyskusji. Nie przewiduję jej też w przypadku ustawy o Halloween”

– dodał poseł Piechota.

A ja sądzę, że w tym przypadku może być ciekawa i pełna emocji debata. Nie wykluczam, że przeciwnicy projektu przyjdą na obrady sejmowej Komisji do Spraw Petycji w upiornych maskach i przyniosą cukierki, które będą wręczać jej zwolennikom, jeżeli zechcą oni uniknąć psikusa.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte