Nie będzie śledztwa w sprawie „tęczowej zarazy”

Zastępca Naczelnego

Sąd Okręgowy w Krakowie podtrzymał decyzję prokuratury o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie słów księdza arcybiskupa. Marka Jędraszewskiego o „tęczowej zarazie” wypowiedzianych przez niego 1 sierpnia ubiegłego roku podczas Mszy Świętej z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w bazylice pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przy Rynku Głównym – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Uznano, że nie doszło do przestępstwa, a słowa hierarchy nie odnosiły się do konkretnych osób. Ponadto stwierdzono, że nie doszło do obrazy uczuć religijnych, nie można mówić o propagowaniu faszystowskiego ustroju państwa oraz że metropolita krakowski nie chciał nikogo znieważyć”

– czytamy w depeszy PAP.

Na decyzję prokuratury o niewszczynaniu śledztwa zażalenie zgłosili przedstawiciele Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych. Złożono zażalenie na decyzję prokuratury. Kiedy prokuratura odmówiła jego przyjęcia wyjaśniając, że składają je osoby prywatne zaprotestowała pełnomocnik Ośrodka Magdalena Spisak i sprawa trafiła do sądu, który uznał, że nie zrealizowano jakiegokolwiek przestępstwa stypizowanego w Kodeksie karnym, nie ma więc potrzeby przeprowadzania dowodu z przesłuchania metropolity.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte