Muzeum Etnograficzne w Krakowie od dwóch miesięcy pyta o odczucia i emocje związane z pandemią oraz ze społeczną kwarantanną – poinformowało Radio Kraków.
Odpowiedzi są skrajnie różne: od zadowolenia, że można zostać w domu po uczucie izolacji, jak w więzieniu.
Jeśli chodzi o taki ogólny wydźwięk tych wypowiedzi, one są momentami bardzo przejmujące. Jak czyta się tak ogromną ilość bardzo różnych wypowiedzi, bardzo różnych doświadczeń i okazuje się, że reprezentują całe spektrum możliwych emocji, to jednak jest wielka powtarzalność, taka uniwersalność w tym, jak przeżywamy tego typu sytuacje krytyczne czy nowe, czy stresujące”
– powiedziała krakowskiej rozgłośni Olga Błaszczyńska z Muzeum.
Ankiety wypełniło już 1500 osób. To ludzie w różnym wieku, zarówno mieszkańcy dużych miast, jak i wsi. Etnolodzy postanowili też zapytać o obrazy, które pozostaną z respondentami jako wspomnienia pandemii”
– czytamy na stronie RK.
Obrazy są przeróżne. Na pewno pojawiają się wśród nich takie medialne z Włoch, bardzo przejmujące, chorych czy ogromnej ilości trumien wywożonych. Część ludzi zapamięta i o tym pisze, te puste ulice czy też wszystkich ludzi w maseczkach, czy dźwięk radiowozu, który nawołuje do tego, by zostać w domu”
– dodała Błaszczyńska.
Wyniki ankiet będą analizowane przez ekspertów i posłużą do stworzenia raportu „Nasze życie w czasach zarazy” oraz wystawy „Kolekcja w kwarantannie”.
W związku z zagrożeniem epidemicznym muzealnicy zrezygnowali ze zbierania przedmiotów, które kojarzą się z pandemią. Proszą jednak, aby wysyłać zdjęcia takich rzeczy”
– napisano na stronie Radia Kraków.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju