Polacy chcą wypoczywać w głuszy

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne/YT

Miejsca noclegowe w hotelach położonych z dala od skupisk ludzkich są już wyprzedane na wakacje, wolne pokoje pozostały jeszcze w obiektach położonych w miejscowościach wypoczynkowych, podczas gdy te w miastach świecą pustkami – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Jak powiedział PAP sekretarz generalny reprezentującej środowisko biznesu hotelowego i gastronomicznego w kontaktach z administracją państwową na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym oraz na forum Unii Europejskiej Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego Marcin Mączyński, turyści szukając miejsc na wakacje najchętniej wybierają te zaszyte w głuszy.

Pytają wręcz o domki wolnostojące, które – tam gdzie były – zeszły na pniu. W miejscowościach turystycznych nad morzem, w górach czy na Mazurach rezerwacji na wakacje nie ma jeszcze tak dużo. Natomiast hotele w miastach stoją prawie puste i rezerwacji jest bardzo mało. Te obiekty czekają na klientów zagranicznych, czyli tak naprawdę na wznowienie ruchu lotniczego”

– wyjaśnił w rozmowie z PAP.

Ekspert podkreślił, że wszystkie otwarte hotele są w pełni przygotowane do przyjmowania gości zgodnie z wymogami bezpieczeństwa sanitarnego. Właściciele hoteli apelują też do gości o przestrzeganie zasad dla wspólnego dobra. Jak wyjaśnił, zdarzają się sytuacje, kiedy goście przestają nosić maseczki i gromadzą się w większych skupiskach bez zachowania odpowiedniego dystansu”

– czytamy w depeszy PAP.

Hotele i inne miejsca noclegowe w Polsce były zamknięte na mocy postanowienia rządu od 31 marca w związku z walką z pandemią koronawirusa. Mogły funkcjonować wyłącznie wtedy, gdy przebywały w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także personel medyczny oraz osoby na delegacji.

Od 4 maja Rada Ministrów wprowadziła kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19, który dotyczy m.in. otwarcia hoteli dla gości bez względu na cel pobytu i wszystkich prywatnych kwater.

Z informacji przekazanych przez Izbę na początku kwietnia wynikało, że wówczas otwartych było ok. 5 proc. hoteli. W maju, już po ogłoszeniu zniesienia części ograniczeń z powodu epidemii, działa już blisko 10 proc. takich obiektów, a na koniec miesiąca Izba spodziewa się otwarcia ok. 35 proc”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.