Afera w Bielsku-Białej. Nieżyjący lider Solidarności Walczącej Kornel Morawiecki nie zasługuje na upamiętnienie?!

Zastępca Naczelnego

25 października 2019 roku radna Sejmiku Województwa Śląskiego poprzedniej kadencji z PiS, a dziś przewodnicząca okręgu bielskiego Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, Monika Socha-Czyż złożyła petycję w sprawie upamiętnienia nazwą ulicy, placu lub ronda w Bielsku-Białej zmarłego lidera Solidarności Walczącej, marszałka seniora Sejmu RP VIII kadencji, Kornela Morawieckiego.

W ubiegłym roku działaczka chadeków doprowadziła do przyjęcia przez Radę Miejską w Bielsku-Białej uchwały, dzięki której w tym mieście powstanie ulica śp. premiera III RP Jana Olszewskiego. 24 stycznia do zastępcy prezydenta Bielska-Białej Przemysława Kamińskiego wpłynęło w tej sprawie stanowisko dyrektora Biura Upamiętniania Walk i Męczeństw IPN, Adama Siwka w sprawie tej inicjatywy, w którym czytamy, że „Kornel Morawiecki był osobą o niezaprzeczalnych zasługach dla naszego kraju (…) Wobec powyższego w pełni popieramy inicjatywę upamiętnienia Jego osoby w przestrzeni publicznej miasta. Proponujemy równocześnie, aby obok tablicy z nazwą ulicy rozważyć umieszczenie kolejnej, zawierającą krótką informację o osobie patrona. Takie rozwiązanie będzie służyć naszej wspólnej pamięci, a zwłaszcza edukowaniu młodego pokolenia”.

Tymczasem, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Bielsku-Białej przygotowała projekt uchwały, w którym czytamy, że petycja Moniki Sochy-Czyż nie zasługuje na uwzględnienie.

Zespół Ekspercki ds. Nazewnictwa Ulic Placów i Nazw Obiektów Fizjograficznych działający przy prezydencie Bielska-Białej uznał wprost, że Kornel Morawiecki nie zasługuje na upamiętnienie, bo historyczny lider Solidarności Walczącej, ojciec obecnego premiera, nie mieszkał w tym mieście …

Wybiórcza pamięć i dziurawa polityka historyczna …

Przez wiele miesięcy w 2019 roku walczyliśmy skutecznie o upamiętnienie śp. premiera Jana Olszewskiego. Tymczasem w grudniu w ciągu trzech dni bielscy radni zdecydowali, że na takie upamiętnienie – bez opinii IPN zasługuje premier PRL, poseł na sejm PRL Tadeusz Mazowiecki, który nie był związny z Bielskiem-Białą, a jego zasługi są wątpliwe i kontrowersyjne. Za taką polityką historyczną stoi lokalna Platforma Obywatelska. Wstyd!”

– mówi NGO Monika Socha-Czyż.

WYSTĄPIENIE PRZEDSTAWICIELA WNIOSKODAWCÓW UPAMIĘTNIENIA

śp. Jana Olszewskiego

NA SESJI RADY MIEJSKIEJ

w BIELSKU-BIAŁEJ w dniu 17.12.2019

 

Jak wyżej przypomnieliśmy, 13 grudnia 2019 roku m.in. były prezydent tego miasta i były poseł Unii Wolności, Zbigniew Leraczyk złożył projekt petycji o upamiętnienie w Bielsku-Białęj Tadeusza Mazowieckiego. Przedstawicielka PiS, radna Barbara Waluś, przypomniała, iż formalnie Tadeusz Mazowiecki nie był premierem III RP, a został powłany na premiera PRL przez sejm PRL X kadencji.

ZOBACZ FRAGMENT WYSTĄPIENIA RADNEJ BARBARY WALUŚ

w sprawie upamiętnienia Tadeusza Mazowieckiego

Tadeusz Mazowiecki był posłem na sejm PRL III, IV i V kadencji. Za jego rządu nasyłano na okupujących komitety PZPR oraz bazy Armii Radzieckiej … oddziały ZOMO. Płonęły na wysypiskach akta agentury. W swoim sejmowym exposé Tadeusz Mazowiecki mówił o „grubej linii”, która w oryginale miała oznaczać brak odpowiedzialności nowego rządu za szkody poczynione w gospodarce przez władze komunistyczne. On jest, był i będzie symbolem zdrady okragłostołowej. Pomysł, aby taka petycję kierować do samorządu 13 grudnia, a rozpoznawać 16 grudnia, to tak, jakby wprost kpić z ofiar stanu wojennego, za które odpowiada minister z rządu Mazowieckiego, komunistyczny zbrodniarz Czesław Kiszczak. Wątpię, aby o takim projekcie uchwały radnych z Bielska-Białej wydał też w trzy dni opinię IPN. Pan Mazowiecki niczym szczególnym nie zasłużył się dla Polski i był ostatnim premierem PRL”

– powiedział w grudniu ubiegego roku w wypowiedzi dla NGO lider Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni, poseł na Sejm RP I,II,III kadencji, Adam Słomka.

Kornel Morawiecki „zadrą w oku” Platformy Obywatelskiej nawet po śmierci?

 

Były przewodniczący Platformy Obywatelskiej, poseł Grzegorz Schetyna był działaczem niepodległościowego ugrupowania doktora Kornela Morawieckiego w PRL. Po jego odejściu, napisał:

Odszedł Kornel Morawiecki, twórca i legenda Solidarności Walczącej; w latach 80- tych uczył mnie konspiracji i walki o wolną Polskę; cześć i chwała jego pamięci”.

Nikołaj Iwanow, historyk, rosyjski dysydent, przybył do Polski w 1980 r. i jeszcze przed stanem wojennym podjął współpracę z „Solidarnością Walczącą”. Wspominał, że kiedy pojawił się w Polsce, to wszyscy się go bali.

Byłem za prowokacyjny, za dziwny, miałem przecież rosyjski paszport. Ale Kornel od razu mnie przyjął, przygarnął i do końca był moim najbliższym przyjacielem, moim duchowym ojcem” 

– powiedział.

Iwanow uważa, że Kornel Morawiecki „dla obalenia komunizmu zrobił prawdopodobnie najwięcej ze wszystkich polskich działaczy antykomunistycznych”.

Jako jedyny od samego początku odrzucał jakikolwiek kompromis z komunistami. Próbował wyjść poza granice Polski, żeby walczyć nie tylko z polskim komunizmem, ale z komunizmem światowym. Jeszcze na początku lat 80., przed stanem wojennym mówił, że jeżeli nie padnie komunizm w Związku Radzieckim, to nic u nas w Polsce się nie zmieni. Może będzie Solidarność, ale ona będzie o kulach chodzić. Nie będzie mogła mówić wolnym, swobodnym, polskim głosem. Będzie musiała iść na kompromisy” 

– wspominał Iwanow w rozmowie z PAP.

Wszyscy się bali, jak można było w ogóle zamachnąć się na Związek Radziecki. Przecież on był nie do zniszczenia, a Kornel o tym mówił wprost” 

– powiedział.

Historyk dodał, że Morawiecki uważał, że „Polska jako naród musi stworzyć najlepszy ustrój, który pokaże drogę całemu światu, wszystkim społeczeństwom”.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Bielska radna PiS Barbara Waluś „zmasakrowała” upamiętnienie Tadeusza Mazowieckiego

Monika Socha-Czyż: Mamy to! Jan Olszewski będzie upamiętniony ulicą, placem lub rondem w Bielsku-Białej! [aktualizacja,video]

Relatywizowanie faktów historycznych. Czy w Bielsku-Białej zostanie upamiętniony Tadeusz Mazowiecki jako „pierwszy Premier III RP”?

Projekt uhonorowania Jana Olszewskiego w Bielsku-Białej zdjęty z porządku sesji rady miejskiej po publicznym stanowisku Antoniego Macierewicza!

Wiceprezes PiS Antoni Macierewicz popiera szybkie upamiętnienie Jana Olszewskiego nazwą ulicy w Bielsku-Białej

Kolejna batalia w Bielsku-Białej. Po inicjatywie uhonorowania Jana Olszewskiego czas na Kornela Morawieckiego?

Za zwalczaniem naszej inicjatywy upamiętnienia śp. Kornela Morawieckiego stoi zastepca prezydenta Bielska-Białej, polityk PO, Przemysław Kamiński. Uruchomiliśmy swego czasu stronę internetową, dzięki której można było wysłać protest w tej sprawie do liderów Platformy. Teraz domagam się stanowiska kandydata Koalicji Obywatelskiej na Prezydenta RP Rafała Trzaskowskiego w tej sprawie”

– mówi nam Monika Socha-Czyż.

Ja akurat współpracowałem z Kornelem Morawieckim i mam bardzo pozytywne zdanie o jego działalności w tamtym okresie i uważam, że za tamte zasługi takie upamiętnienie mu się należy. Moja opinia jest tu pozytywna. Skoro Jan Olszewski nie był mieszkańcem Bielska-Białej, to takie argumenty (zamieszkanie w Bielsku-Białej – przyp.aut.) w sprawie Kornela są tu bez znaczenia”

– mówi NGO poseł na Sejm RP IV,V,VI,VII,VIII kadencji i obecny senator Platformy Obywatelskiej, Antoni Mężydło. Ten toruński senator PO został uprowadzony 2 marca 1984 w ramach tzw. porwań toruńskich. Był torturowany i więziony przez funkcjonariuszy OAS (grupy specjalnej Służby Bezpieczeństwa) w okolicach Okonina, a następnie pozostawiony na wysypisku śmieci w Brodnicy.

Poseł PO Mirosława Nykiel nie chce wypowiadać się w sprawie, gdyż uznaje upamiętnienie Kornela Morawieckiego za domenę radnych”

– poinformowało jej biuro poselskie.

Jak zagłosują jutro bielscy radni Platformy? Czas pokaże …

 

Andrzej Nowak

Komentarze są zamknięte