Kancelaria Prezydenta RP pracuje nad inicjatywą lidera chadeków dr. Bogusława Rogalskiego w sprawie pośmiertnego uhonorowania śp. Stefana Hambury

Zastępca Naczelnego1

dr Bogusław Rogalski/YT

Prezes Zjednoczenia Chrześcijańskich Rodzin, eurodeputowany VI kadencji, dr Bogusław Rogalski zwrócił się na początku maja do Prezydenta RP dr. Andrzeja Dudy o pośmiertne uhonorowanie niedawno zmarłego prawnika, lidera Zjednoczenia w okręgu katowickim, śp. Stefana Hambury poprzez nadanie mu Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski.

Dyrektor Biura Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta RP Roman Kroner, poinformował, że moja inicjatywa jest procedowana. Kancelaria zwróciła się o opinię do Ministerstwa Spraw Zagranicznych z prośbą o stanowisko w sprawie, a w razie pozytywnej opinii – o rozważenie wystąpienia do prezydenta Dudy przez ministra Jacka Czaputowicza z wnioskiem o nadanie tego odznaczenia. W moim przekonaniu taki gest pod adresem naszego zmarłego kolegi ze strony prezydenta Andrzeja Dudę byłoby również dobrym, pozytywnym sygnałem dla środowisk Polaków i Polonii”

– mówi NGO dr Rogalski.

Wniosek lidera chadeków publicznie poparli legendarni działacze opozycji, m.in.: Krzysztof Wyszkowski – członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej oraz Adam Słomka – więzień polityczny PRL i lider Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni. Wsparcia dla inicjatywy chadeków udzielił również m.in. inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa od 1970 do 1990 roku za „wrogi stosunek do PRL” oraz za „nawiązanie i utrzymywanie kontaktów korespondencyjnych z zagranicznymi rozgłośniami radiowymi, m.in. z RFN oraz z polską sekcją radia BBC”, inż. Sergiusz Wiktor Nolle, który jest dziś działaczem Federacji Polaków w Austrii.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Czy prezydent Andrzej Duda uhonoruje zmarłego mec. Stefana Hamburę Krzyżem Wielkim Odrodzenia Polski?

Jest list otwarty do p.o. prezesa TVP S.A. Macieja Łopińskiego. Czy Cezary Gmyz poniesie konsekwencje służbowe za atak na śp. Stefana Hamburę?

Środowisko walczące o pamięć o Auschwitz oburzone atakiem dziennikarza Telewizji Polskiej na niedawno zmarłego mec. Stefana Hamburę

 

[Stefan Hambura przyp. red.]. Wykładał w Szkole Prawa Niemieckiego na Uniwersytecie Warszawskim. Zajmował się w imieniu mieszkających w Niemczech polskich rodziców (z mieszanych polsko-niemieckich małżeństw) walką z urzędami ds. młodzieży (Jugendamt), które odebrały im dzieci na rzecz niemieckich współmałżonków.

W 2007 reprezentował Związek Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych, domagających się od niemieckiego ministerstwa finansów dodatku pielęgnacyjnego oraz zadośćuczynienia. Złożył m.in. zapytanie do Sądu Najwyższego, który sąd jest właściwy w tych sprawach. 

W 2007 był pełnomocnikiem Anny Walentynowicz w wygranej sprawie przeciwko twórcom filmu „Strajk” w reżyserii Volkera Schlöndorffa, którym sąd zakazał utożsamiania bohaterki Agnieszki z działaczką NSZZ „Solidarność”, gdyż historia przedstawiona w filmie znacząco i na niekorzyść jej wizerunku różni się od jej biografii.

W 2009 zwrócił się w imieniu najważniejszych organizacji polonijnych w Niemczech pisemnie do kanclerz Angeli Merkel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia w sprawie organizacji polskiej grupy narodowej, dyskryminującego polską mniejszość, odbierającego jej status mniejszości narodowej i konfiskującego mienie organizacji polskich. Apel w sprawie uchylenia nazistowskiego rozporządzenia stanowił pierwszą od lat wspólną inicjatywę organizacji polonijnych w Niemczech.

W kwietniu 2010 został pełnomocnikiem Andrzeja Melaka (brata Stefana Melaka) i Janusza Walentynowicza (syna Anny Walentynowicz) – rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku. W lipcu 2010 złożył doniesienie do warszawskiej prokuratury, w związku z podejrzeniem działania przez Donalda Tuska i pełniącego obowiązki prezydenta Bronisława Komorowskiego na szkodę Rzeczypospolitej Polskiej poprzez rezygnację ze wspólnego polsko-rosyjskiego śledztwa w sprawie przyczyn smoleńskiej katastrofy. Jako pełnomocnik rodzin ofiar katastrofy polskiego Tu-154 w Smoleńsku w 2019 roku doprowadził do skazania Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata. Arabski według sądu dopuścił do lotu rządowego tupolewa na nieczynne lotnisko Siewiernyj w Smoleńsku”.

– opisywał na początku maja sylwetkę mec. Hambury portal niezależna.pl.

 

Piotr Galicki

  1. Dynak Mirosław
    | ID: 9a20c5d9 | #1

    Inicjatywa bardzo słuszna i konieczna…Mecenas Stefan Hambura…zasłużył w pełni na uhonorowanie…broniąc bezkompromisowo tych którzy tej pomocy i obrony potrzebowali…Cześć i Chwała…Dziękujemy Panie Mecenasie spoczywaj w Pokoju…

Komentarze są zamknięte