Uroczystość Świętej Faustyny

Zastępca Naczelnego

Szef Kds.KBiDS kard. Robert Sarah/Twitter

W dniu obchodów setnej rocznicy urodzin Świętego Jana Pawła II, który wyniósł na ołtarze orędowniczkę Bożego Miłosierdzia Faustynę Kowalską, watykańska Kongregacja do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z upoważnienia papieża Franciszka ogłosiła 5 października świętem ku jej czci, które będzie obchodzone w całym Kościele katolickim – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Wyznaczono je na rocznicę jej śmierci (5 października 1938 roku).

W wydanym dekrecie przypomniany został życiorys świętej Faustyny Kowalskiej, urodzonej w 1905 roku w miejscowości Głogowiec koło Łodzi. Zaznaczono, że była ona <inspiratorką ruchu> głoszącego Boże Miłosierdzie dla całego świata i że została kanonizowana przez Świętego Jana Pawła II w 2000 roku”

– czytamy w depeszy PAP.

Kongregacja przypomniała, że imię polskiej świętej zostało bardzo szybko rozsławione na całym świecie.

Dlatego papież Franciszek przyjmując petycje i prośby pasterzy, zakonnic i zakonników oraz stowarzyszeń wiernych i biorąc pod uwagę wpływ duchowości świętej Faustyny w różnych częściach świata nakazał, aby imię świętej Marii Faustyny (Heleny) Kowalskiej, dziewicy, zostało wpisane do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego, a jej wspomnienie dowolne było obchodzone przez wszystkich 5 października”

– napisano w cytowanym przez Polską Agencję Prasową dekrecie Kongregacji do Spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Warto przypomnieć, że to właśnie papież Jan Paweł II (wcześniej jako metropolita krakowski) konsekwentnie i skutecznie – mimo wielu przeszkód – zabiegał o szerzenie Bożego Miłosierdzia, którego apostołką była właśnie siostra Faustyna.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte