Metropolie apelują w sprawie komunikacji miejskiej

Zastępca Naczelnego

Unia Metropolii Polskich wystąpiła do premiera Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o zmianę zasad działalności komunikacji publicznej w sytuacji łagodzenia ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa – poinformowało Radio Kraków.

UMP zrzesza dwanaście wielkich polskich miast. Jej prezesem jest obecnie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, który podpisał pismo do szefa rządu.

Samorządowcy uważają, że bez tego niemożliwe będzie obsłużenie rosnącej liczby pasażerów w autobusach i tramwajach i przypomnieli, że po ogłoszeniu zniesienia pierwszych obostrzeń 21 kwietnia zwrócili się do ministra zdrowia o zmianę rozporządzenia wprowadzającego ograniczenia w zakresie przemieszczania się, w tym również środkami transportu publicznego”

– czytamy na stronie internetowej krakowskiej rozgłośni.

W uzasadnieniu wniosku podkreślono, że „umożliwienie korzystania z lasów, parków, podstawowych form rekreacji oraz wprowadzenie nowych zasad w handlu i usług przełoży się na większą ilość osób korzystających z publicznego transportu miejskiego oraz spowoduje problemy z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego” (wszystkie cytaty za RK).

Ponieważ Ministerstwo Zdrowia nie odniosło się do stanowiska Unii, przesłała go ona premierowi.

UMP ocenia, że wznowienie 4 maja działalności przez galerie handlowe, hotele, pensjonaty, przedszkola oraz żłobki „bezsprzecznie i w znacznym stopniu zintensyfikuje korzystanie z komunikacji miejskiej”.

Jako organy wykonawcze jednostek samorządu terytorialnego zapowiadamy, że dalsze realizowanie zadań z zakresu transportu publicznego w obowiązującym stanie prawnym ograniczającym dostępność miejsc w środkach transportu publicznego do połowy liczby miejsc siedzących w pojeździe, nie będzie możliwe. Stale zwiększająca się liczba osób przemieszczających się, przy zachowaniu obecnych obostrzeń w autobusach czy tramwajach, spotęguje grupowanie się ludzi na przystankach i może spowodować odmowę pracy przez kierujących pojazdami komunikacji miejskiej, bo to na nich spoczywa odpowiedzialność za egzekwowanie zasad dotyczących liczby pasażerów”

– czytamy we wniosku.

Do swojego wniosku Unia Metropolii Polskich załączyła też własne propozycje rozwiązań, np. wprowadzenie zasady, że do autobusu czy tramwaju może wejść tylu pasażerów, ile wynosi połowa w danym pojeździe miejsc ogółem (i stojących, i siedzących).

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte