Brat Słońce pomaga ukraińskim Polakom

Zastępca Naczelnego

Maćkowce/franciszkanie.pl

Franciszkańska Fundacja Brat Słońce w Krakowie rozpoczęła akcję „Koronawirus. Pomóż Polakom na Ukrainie”, której celem jest wsparcie dla polskich Mazurów od końca XVII wieku zamieszkujących Maćkowce na Podolu – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Pomóc można przekazując potrzebne rzeczy lub wpłacając pewne kwoty.

Chcemy zakupić dla mieszkańców płyny dezynfekujące, maseczki, rękawice i przyłbice – te ostatnie dla służb medycznych. A dla najbardziej potrzebujących chcemy też zakupić żywność. Jeśli mieszkasz w Krakowie, a szyjesz bawełniane maseczki, w biedronki lub gładkie, to my nie grymasimy i przyjmiemy każdą. Kupujesz rękawiczki, kup jedną paczkę więcej, my przekażemy je dalej. Zastanawiasz się nad wyborem koloru i kroju maseczki, kup więcej, my spakujemy i poślemy dalej. Produkujesz przydatne w walce z koronawirusem przyłbice, możemy je dostarczyć aż na Kresy”

– powiedział PAP członek zarządu Fundacji ojciec Jan Maria Szewek.

Środki ochrony można po uprzednim umówieniu się (tel. 722 100 230) dostarczyć do siedziby Fundacji Brat Słońce, przy ul. Żółkiewskiego 14 w Krakowie. Większą ilość Fundacja odbierze sama. Można także przekazać darowiznę na ten cel. (Bank BNP Paribas 80 1600 1013 1849 4935 4000 0008)”

– czytamy w depeszy PAP.

Fundacja Brat Słońce od wielu lat wspiera franciszkańskie dzieła charytatywne na Ukrainie, gdzie mieszka wielu Polaków.

W ramach akcji <Wolontariat dla Kresów> wolontariusze opiekują się cmentarzem wojennym w Dytiatynie (Polskie Termopile) i sprzątają groby Polaków na cmentarzu w Bołszowcach. Pomagają też w przygotowaniu Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Bołszowcach – inicjatywy na rzecz pojednania i pogłębienia wiary Polaków i Ukraińców oraz zbliżenia chrześcijan różnych obrządków, przy okazji angażując się w odbudowę Sanktuarium Matki Bożej w tej miejscowości”

– napisała PAP.

Maćkowce leżą 5 kilometrów od wojewódzkiego miasta Chmielnicki. Pomimo ciągłego mieszania się kultur, narodów i języków, całe połacie Podola potrafiły zachować polski charakter narodowościowy, m.in. właśnie dzięki Mazurom.

W 1995 roku w Maćkowcach parafianie rozpoczęli budowę kościoła obok miejsca, gdzie stała przed wojną przydrożna kapliczka. Parafia rzymskokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w diecezji kamieniecko-podolskiej powstała i została przekazana pod opiekę franciszkanów z Krakowa 8 września 2010 roku. Do parafii obecnie należą dwie miejscowości: Maćkowce i Wolica, w których mieszka ok. 1 tys. 100 osób. Ponad połowę stanowią Polacy, a 300 osób jest polskiego pochodzenia. Dzięki zabiegom Fundacji Brat Słońce przy wsparciu finansowym Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach sprawowania opieki nad Polonią i Polakami za granicą oraz dzięki ogromnemu wkładowi pracy miejscowych franciszkanów i parafian w zeszłym roku Polacy w Maćkowcach otrzymali do użytku cztery nowo wybudowane pomieszczenia w kompleksie klasztornym franciszkanów z przeznaczeniem m.in. na lekcje języka polskiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych, zajęcia muzyczne dla dzieci, próby zespołu muzycznego Maćkowianki oraz spotkania Towarzystwa Kultury Polskiej Mazury”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

Po ustaniu pandemii Fundacja chce zająć się wyposażeniem tych sal w odpowiedni sprzęt, materiały edukacyjne oraz opłacić zatrudnienie nauczycieli języka polskiego i muzyki.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte