Mierzenie temperatury na odległość

Zastępca Naczelnego

Fot. ilustracyjne za YT

Kamery termowizyjne Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki stanęły w punkcie triażu, czyli wstępnej oceny medycznej nowych pacjentów Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II – poinformowało Radio Kraków.

Służą one do pomiaru temperatury z bezpiecznej odległości.

Na co dzień kamery termowizyjne służą naukowcom i studentom PK do prowadzenia badań i ekspertyz naukowych oraz kształcenia. W czasie walki z koronawirusem pomogą personelowi medycznemu przy pierwszym kontakcie z pacjentem”

– czytamy na stronie internetowym krakowskiej rozgłośni.

Dzięki kamerom termowizyjnym możemy szybko i bezpiecznie ocenić, czy zgłasza się do nas pacjent z gorączką, która jest jednym z najważniejszych objawów infekcji koronawirusem. Po tej wstępnej ocenie możemy skierować pacjenta na właściwą ścieżkę przyjęcia do szpitala. Do tej pory pielęgniarki używały termometrów dousznych, teraz pomiaru temperatury możemy dokonać z bezpiecznej odległości. Dzięki zastosowaniu kamer z Politechniki zmniejszamy ryzyko infekcji personelu”

– powiedział na antenie RK doktor habilitowany nauk medycznych Andrzej Gackowski.

Zanim użyczone przez uczelnię kamery trafiły do szpitala, przetestowali je eksperci z Małopolskiego Centrum Budownictwa Energooszczędnego, Wydziału Inżynierii Lądowej i FutureLab PK. Specjaliści przygotowali wytyczne dla stworzenia stanowisk do termowizyjnego pomiaru temperatury, a w szpitalu sprzęt został jeszcze skalibrowany na potrzeby nowej izby przyjęć. Przez tydzień kamery były testowane przez personel medyczny Szpitala JP II. Teraz punkt bezpiecznego pomiaru temperatury już działa badając codziennie kilkudziesięciu nowych pacjentów”

– napisano na stronie Radia Kraków.

 

Jerzy Bukowski*

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte