Adam Słomka apeluje o wprowadzenie obowiązku używania maseczek ochronnych przez wszystkich opuszczających miejsce zamieszkania

Zastępca Naczelnego

Grafika za @Slomka_KPN TT

Przewodniczący Konfederacji Polski Niepodległej – Niezłomni, były parlamentarzysta, Adam Słomka uważa, że celowym jest wprowadzenie obowiązku używania maseczek ochronnych w czasie stanu epidemii.

Pochodzę z Cieszyna. Taki obowiązek został wprowadzony w Czechach. Szycie takich maseczek daje poczucie wspólnoty, współodpowiedzialności i współudziału w walce o ograniczenie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Wielu moich znajomych lekarzy w Cieszynie uważa ten pomysł za słuszny. Ważny jest też efekt zdrowotny, a także stan w którym ludzie przestaną bezwiednie dotykać ust i nosa rękami. Robimy to odruchowo blisko 90 razy dziennie”

– mówi NGO Adam Słomka.

Rządowy zakaz wychodzenia z domu bez maseczek zdopingował Czechów do masowej akcji szycia domowych masek. Szyją je wszyscy – od zakonnic po celebrytów. W internecie kwitnie wymiana i handel. Maski stały się symbolem czeskiej solidarności w czasach epidemii. (…) „Moja maseczka chroni ciebie, twoja chroni mnie” – takie jest przesłanie akcji w mediach społecznościowych, telewizjach komercyjnych i stacjach publicznych. Hasło powtarzają znani aktorzy i artyści. Chętnie fotografują się lub występują w maseczkach fabrycznych, jednorazowych i tych specjalnie uszytych. Te ostatnie często wychodzą spod ręki najwybitniejszych czeskich projektantów i plastyków. Maseczki okazały się trendy.

Maseczki znalazły swój użytek także w polityce. Premier Andrej Babisz skierował do światowych polityków internetowy apel o wprowadzenie wzorem Czech obowiązku zasłaniania ust i nosa. Na Twitterze wysłał wiadomość do prezydenta USA Donalda Trumpa

– informuje portal wnp.pl za Polską Agencją Prasową.

Apel w sprawie skorzystania z czeskiego przykładu skierowałem wczoraj do premiera Mateusza Morawieckiego. To od odpowiedniego rozporządzenia ministra zdrowia zależy czy będziemy korzystali z dobrej, państwowotwórczej inicjatywy, która przynosi u naszego południowego sąsiada dobre efekty. Warto wdrożyć taką akcję i w Polsce”

– konkluduje w rozmowie z nami Adam Słomka.

 

Piotr Galicki

Komentarze są zamknięte