Narciarskie wypadki

Zastępca Naczelnego

Fot. za stratton.com

– Brawurowa jazda na nartach i niedostosowanie umiejętności do warunków są najczęstszymi przyczynami wypadków na stokach – powiedział Polskiej Agencji Prasowej wiceprezes Grupy Podhalańskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Paweł Konieczny.

Ratownicy z Grupy Podhalańskiej GOPR w bieżącym sezonie narciarskim odnotowali już niemal 300 wypadków na stokach, a ich koledzy z sąsiedniej Grupy Krynickiej udzielili pomocy 250 narciarzom i snowboardzistom.

W ostatnich latach najczęstszym błędem narciarzy jest brawura przejawiająca się tym, że osoby o niskich umiejętnościach narciarskich jeżdżą na stokach, które są dla nich zbyt wymagające. Jednocześnie używają do tego sprzętu, który jeszcze kilka, kilkanaście lat temu zarezerwowany był dla profesjonalistów. Narciarze często jeżdżą na zbyt szybkich dla siebie nartach i na zbyt stromym, a jednocześnie dobrze przygotowanym stoku. Narciarze często nie są w stanie szybko zahamować albo zmienić toru jazdy, aby uniknąć kolizji. Do tego, niestety, wiele osób jeździ po przysłowiowym piwie z sokiem. Ich reakcje są przez to spóźnione, a brawura jeszcze większa. Efektem tego nie jest może nawet zwiększenie ilości wypadków, ale stopień ich skomplikowania jest znacznie większy”

– dodał Konieczny.

Według ratowniczych statystyk, często efektem zderzenia się narciarzy na skutek brawurowej jazdy są urazy wielonarządowe, przy których konieczne jest bardzo szybkie przetransportowanie do szpitala, niejednokrotnie na pokładzie śmigłowca. Popularność narciarstwa w Polsce stale rośnie, wzrosła też w ostatnich latach liczba stoków narciarskich. Wielu rodaków wyjeżdża również na narty za granicę – do naszych południowych sąsiadów lub do krajów alpejskich. Według wiceprezesa Grupy Podhalańskiej GOPR narciarstwo stało się sportem bardzo popularnym, a być może wręcz masowym”

– informuje Polska Agencja Prasowa.

To oczywiście dobrze, ale nie można mieć wątpliwości, że i tutaj zadziałała statystyka: czym więcej narciarzy, tym oczywiście wypadków jest więcej”

– powiedział PAP Konieczny

Z obserwacji ratowników górskich wynika, że używanie przez młodych narciarzy kasków stało się już normą. Taki obowiązek na użytkowników stoków narciarskich nakłada ustawa. W kaskach jeździ też coraz więcej osób dorosłych. Ich używanie przez wszystkich narciarzy i snowboardzistów rekomendują ratownicy”

– czytamy w depeszy Polskiej Agencji Prasowej.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte