Szydło i Jaki na europarlamentarnym podium

Zastępca Naczelnego

Fot. za eleftherostypos.gr

Jest już pierwszy ranking polskich europosłów sporządzony przez Centrum Badań Marketingowych Indicator metodą CAWI (ankieta online na panelu internetowym) na reprezentatywnej próbie 1004 osób, które deklarowały udział w ostatnich wyborach do Parlamentu Europejskiego – poinformowała „Gazeta Wyborcza”.

Bardzo dobrze wypadli w nim debiutanci ze Zjednoczonej Prawicy: była premier Beata Szydło i były wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Każdy badany mógł wskazać tylko jedno nazwisko. 

13 procent głosów uzyskał Jerzy Buzek – wieloletni europoseł, były przewodniczący PE, kandydat Platformy Obywatelskiej na listach Koalicji Europejskiej którego w ostatnich wyborach poparło 421 tysięcy Polaków (drugi wynik).

11,5 proc. badanych wskazało na byłą premier Beatę Szydło. Szydło jest rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę głosów zdobytych w wyborach: zagłosowało na nią 525 tys. osób. W maju 2019 r. Szydło jako liderka listy Prawa i Sprawiedliwości i Patryk Jaki – jako <trójka> – startowali z tego samego okręgu: Małopolska i Świętokrzyski. Wówczas Jaki uzyskał 258 tys. głosów W sondażu na najlepszego europosła Jaki jest na trzecim miejscu z paroma głowami mniej – wskazało go 11,3 proc. osób”

– czytamy w gazecie.

Czwarte miejsce zajął Robert Biedroń z Wiosny (9,6 proc), a pierwszą dziesiątkę dopełnili: Bartosz Arłukowicz, Leszek Miller, Marek Belka, Zdzisław Krasnodębski, Joachim Brudziński i Ryszard Legutko reprezentujący różne ugrupowania.

Okazuje się, że uważani za eurosceptyków, a może nawet zwolenników Polexitu prawicowi europarlamentarzyści brylują w PE, skoro aż czworo z nich znalazło się w pierwszej dziesiątce rankingu Indicatora, w tym dwoje na podium.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte