Z pomocą dla jąkających się

Zastępca Naczelnego

Psychiatryczny Szpital Kliniczny im. doktora Józefa Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie uruchomił w Nowej Hucie specjalną grupę wsparcia dla osób jąkających się i mających problemy z komunikacją werbalną – poinformował Polską Agencję Prasową rzecznik prasowy placówki Maciej Bóbr.

Jej celem jest stworzenie forum do wymiany doświadczeń pomiędzy osobami o podobnych przypadłościach oraz zaznajomienie z metodami uznanymi przez psychologię, których skuteczność została potwierdzona.

Grupa spotyka się raz w tygodniu w poniedziałki o godz. 16.00 i czeka na kolejnych uczestników. Miejscem spotkań jest Poradnia Zdrowia Psychicznego, na os. Centrum B 11 c. Rejestrować można się telefonicznie dzwoniąc pod numer 12 642 25 10. Powołanie grupy jest inicjatywą psycholog Lucyny Jankowskiej-Szafarskiej”

– czytamy w depeszy PAP.

– Spotkanie grupy to rozmowa w przyjaznej, spokojnej atmosferze wzajemnego zrozumienia i wspólnego dążenia do celu, wzajemnego wspierania się i wspólnej nauki jak radzić sobie z problemem, który powoduje nasz psychiczny dyskomfort – powiedział PAP Bóbr.

W Polsce podobnie jak na całym świecie, jąka się około 5 procent dzieci, przy czym u większości z nich ten problem przemija z wiekiem i dlatego jąkanie dotyczy tylko 1 proc. dorosłej populacji.

Mało kto wie, że jąkanie się, gdy jego nasilenie jest na tyle duże, że zakłóca płynność mowy, traktowane jest w klasyfikacji chorób (ICD-11) jako zaburzenie i oznaczane symbolem F.95.8. Pojawia się w czasie wystąpień publicznych, czy trudnych życiowo sytuacjach, gdy jesteśmy narażeni na stres”

– dodał rzecznik kobierzyńskiego szpitala

Powołując się na opinie specjalistów dodał, że jąkanie jest powszechnie postrzegane jako objaw lęku, ale w rzeczywistości nie ma takiej współzależności, chociaż tak zwany lęk społeczny może się rozwinąć jako reakcja na jąkanie.

Liczne badania pokazały, że osoby jąkające się są zdrowe z psychologicznego punktu widzenia, pomijając obawę przed mówieniem, która jednak powstaje na skutek jąkania nie mającego wpływu na inteligencję”

– wyjaśnił Maciej Bóbr w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte