– My kombatanci, weterani walk o Niepodległą Polskę, działacze antykomunistyczni i osoby represjonowane zgromadzeni na spotkaniu opłatkowym w Muzeum AK zwracamy się do Szanownych Adresatów z apelem o nie blokowanie budowy pomnika Armii Krajowej, ale w duchu zrozumienia dla patriotyzmu, tożsamości i chwały narodowej porozumieli się tak, by ten pomnik stanął w 2020 roku, pod Wawelem, na Bulwarze Czerwieńskim wg projektu Aleksandra Smagi – napisali w apelu do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego oraz przewodniczącego tamtejszej rady miejskiej Dominika Jaśkowca członkowie Okręgu Małopolska Światowego Zwiazku Żołnierzy Armii Krajowej. CZYTAJ CAŁOŚĆ
Kraków, 20.12.2019 r.
Prezydent Miasta Krakowa
Jacek Majchrowski
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa
Dominik Jaśkowiec
Apel o jak najszybsze rozpoczęcie budowy pomnika Armii Krajowej
My kombatanci, weterani walk o Niepodległą Polskę, działacze antykomunistyczni i osoby represjonowane zgromadzeni na spotkaniu opłatkowym w Muzeum AK zwracamy się do Szanownych Adresatów z apelem o nie blokowanie budowy pomnika Armii Krajowej, ale w duchu zrozumienia dla patriotyzmu, tożsamości i chwały narodowej porozumieli się tak, by ten pomnik stanął w 2020 roku, pod Wawelem, na Bulwarze Czerwieńskim wg projektu Aleksandra Smagi. Prezydent Miasta Krakowa i Rada Miasta Krakowa przyrzekli wybudowanie tego pomnika w 2010 r. Podpisy Prezydenta Majchrowskiego i Przewodniczącego Rady Miasta Kośmidra znajdują się na Akcie Erekcyjnym wmurowanym w kamień węgielny w dniu 27 września 2013 roku. Ten kamień zawiera w sobie ziemie uświęcone krwią żołnierzy AK z blisko 40 pól bitewnych.
Naród mówi przez pomniki o swojej chwalebnej przeszłości. A te najważniejsze, te które mówią najwięcej o bohaterstwie, o wartościach i cenie płaconej za ich obronę powinny być budowane w głównych i najliczniej odwiedzanych centrach miast. Takim jest właśnie to miejsce wybrane na budowę pomnika AK. Armia Krajowa jest naszą legendą i dumą, i spłynęła krwią na barykadach. Nikt nie zasługuje bardziej na pomnik. Jeżeli tego pomnika tam nie będzie, to znaczy, że władze miasta Krakowa wstydzą się historii tej największej podziemnej armii i jej wielkiej ofiary krwi.
Wierzymy, że nasz Apel zmieni widoczne dla wszystkich wrogie podejście władz samorządowych do budowy pomnika. W imię Boże, bez pretekstów, bez nienawiści w sercach i bez kłamstw rozpocznijmy to zaszczytne dzieło budowy w Nowym 2020 Roku.
Oczekujemy na wybudowanie pomnika.