200 tysięcy „na wnuczka”

Zastępca Naczelnego

Funkcjonariusze Wydziału Przestępczości Przeciwko Mieniu Komendy Miejskiej Policji w Krakowie zatrzymali 31-latkę, która metodą „na wnuczka” oszukała pięć osób na łączną kwotę ponad 200 tysięcy złotych. Odpowie także za posiadanie znacznej ilości substancji psychotropowych oraz środków odurzających.

Pomimo licznych ostrzeżeń i apeli kierowanych przez policję do seniorów, ta metoda nadal jest niezwykle skuteczna, a jej naiwne ofiary często tracą w jednej chwili oszczędności całego życia. Tak było i w tym przypadku. W opowieści o potrzebującym natychmiastowego finansowego wsparcia wnuczku uwierzyło pięć osób, które przekazały 31-latce od 20 do 70 tysięcy złotych!

W wyniku sprawnej akcji kobieta została zatrzymana w jednym z miast na terenie województwa dolnośląskiego. W jej mieszkaniu policjanci zabezpieczyli prawie 7 gramów metamfetaminy, blisko 7 gramów marihuany oraz ponad 67 gramów tabletek ecstasy, które miały zostać wprowadzone do obiegu. Ponieważ wiele wskazuje na to, że kobieta nie działała sama, funkcjonariusze pracują nad ustaleniem personaliów współpracujących z nią przestępców.

Oszuści działający metodą „na wnuczka” przedstawiają się jako osoby spokrewnione z seniorami (dzieci, wnuki), albo za osoby wzbudzające zaufanie, np. za urzędników lub za policjantów. Dlatego stróże prawa zalecają szczególne wyczulenie na kontakty telefoniczne dotyczące pieniędzy. Należy wówczas powiadomić sąsiada, krewnego lub kogoś zaufanego osoby z prośbą o poradę lub samemu niezwłocznie zadzwonić na numer 112, względnie udać się na najbliższy posterunek bądź komisariat i przekazać policjantom wszystkie szczegóły odbytej rozmowy z potencjalnym przestępcą.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte