Stolica Apostolska myśli o występie na letnich igrzyska olimpijskich

Zastępca Naczelnego

Przewodniczący Departamentu Sportu przy Papieskiej Radzie ds. Kultury ojciec Melchor Sanchez de Toca nie wyklucza, że Watykan wystawi swoją reprezentację w Igrzyskach Olimpijskich w 2024 roku w Paryżu – poinformowała TVP Info za francuskim portalem francsjeux.com.

To wydaje się realne, choć trzeba rozwiązać problemy natury prawnej. Musimy rozproszyć jeszcze kilka chmur” 

– powiedział o. de Toca w rozmowie z portalem.

Działania na rzecz wcielenia tej idei w życie rozpoczęły się na początku 2019 roku od powołania watykańskiej federacji lekkoatletycznej – przypomniała TVP Info.

Zostałem prezesem tej federacji. Uprawiamy także piłkę nożną, taekwondo, krykiet. Mając pięć czy sześć federacji poszczególnych dyscyplin sportowych, moglibyśmy powołać własny komitet olimpijski. I pewnego dnia defilować podczas ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich”

– wyraził nadzieję de Toca.

Przyznał jednak, że Watykan nie jest takim państwem jak każde inne.

Aktualnie ma 600 obywateli i 823 mieszkańców. Stworzenie w tych okolicznościach reprezentacji jest oczywiście wyzwaniem, ale wyzwaniem interesującym, ponieważ trzeba będzie się wykazać kreatywnością”

– stwierdził duchowny.

Interesujące byłoby starcie w jakiejś konkurencji olimpijskiej sportowców Watykanu i Izraela.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte