Kombatanci z Donbasu

Zastępca Naczelnego

Wołodymyr Zełenski/FB

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę, na mocy której członkowie ochotniczych formacji walczących w 2014 roku w Donbasie z prorosyjskimi separatystami otrzymali status „uczestnika działań bojowych”, czyli kombatantów – poinformował portal Kresy.

Część bojowników tych oddziałów formalnie nie należała do nich w momencie gdy były one włączane do ukraińskiej armii bądź struktur podlegających Ministerstwu Spraw Wewnętrznych. Prezydent zadecydował, że wszyscy nabędą uprawnienia kombatanckie łącznie ze świadczeniami socjalnymi, którymi zostaną objęte także ich rodziny.

Warunkiem nabycia takiego statusu jest pozostawanie minimum przez okres 30 dni w służbie w oddziale biorącym udział w Operacji Antyterrorystycznej, jak w ukraińskiej nomenklaturze nazwano wojnę z donbaskimi separatystami. Bojownik powinien przebywać przez ten okres w rejonie prowadzenia działań bojowych i działać we współpracy w jednostkami ukraińskiej armii bądź struktur podlegających MSW. Kto był uczestnikiem działań bojowych będzie oceniać międzyresortowa komisja”

– czytamy w Kresach.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte