Greta Thunberg jak Pawlik Morozow

Zastępca Naczelnego

Nie milkną dyskusje o samozwańczej obrończyni klimatu Grecie Thunberg. Jak to zwykle bywa, dominują w tych debatach poglądy skrajne. Jedni widzą w niej współczesną bohaterkę, drudzy uważają, że jest niecnie wykorzystywana przez ludzi, którzy znakomicie potrafią załatwiać swoje interesy (niekoniecznie zgodne z ekologią) za plecami nie za bardzo rozgarniętej nastolatki.

Niedawno pisałem tutaj, że Thunberg wielokrotnie udowodniła, iż nie ma najmniejszego pojęcia o czym mówi, ale nader chętnie pozwala sobie na bezsensowne strofowanie przywódców wielu państw, co wzbudza zrozumiały zachwyt lewaków i ekologicznych oszołomów. Bez podpowiedzi stać ją jedynie na wygłaszanie banałów i truizmów, a jeżeli ktokolwiek zada jej rzeczowe pytanie, nie potrafi na nie odpowiedzieć.

W dodatku uznała, że wystarczy jej ukończenie szkoły podstawowej, aby ogłosić się wyrocznią w sprawach klimatu, co powoduje, iż nieustannie kompromituje się swoim nieuctwem. Na szczęście coraz częściej jest lekceważona przez polityków, których nieudolnie usiłuje krytykować.

Z licznych wypowiedzi na jej temat za najbardziej adekwatną uważam tę, której udzielił Telewizji Polsat News były poseł, prezes Federacji dla Rzeczypospolitej Marek Jakubiak:

Wykorzystywanie dziecka nie jest niczym etycznym. Pawlik Morozow był w ZSRR synonimem młodego bohatera, który pokazuje jak w socjalizmie powinno się żyć. Dzisiaj mamy panią Thunberg, która w wieku 16 lat pokazuje wszystkim, jak powinno się na świecie żyć. No ludzie, przecież to są stare numery. Miejsce dziecka 16-letniego jest w szkole, a nie na salonach europejskich, które popychają je wedle własnych interesów. Ten dzieciak jest wykorzystywany.”

Obiema rękami podpisuję się pod tymi słowami.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte