Czy Zakon Maltański dostanie Nobla?

Zastępca Naczelnego

Tomasz Jaskóła/FB

Poseł minionej kadencji Tomasz Jaskóła (wybrany z listy komitetu wyborczego wyborców Kukiz’15, od sierpnia br. współtworzył koło Unii Polityki Realnej) pod koniec pełnienia mandatu zgłosił do Pokojowej Nagrody Nobla Zakon Maltański wraz z jego Służbą Medyczną za działalność charytatywną, humanitarną, medyczną oraz filantropijną.

W zamieszczonym na portalu społecznościowym uzasadnieniu napisał:

Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana z Jerozolimy, z Rodos i z Malty jest jedną z najstarszych instytucji cywilizacji zachodniej i chrześcijańskiej, świeckim, tradycyjnie o charakterze militarnym, rycerskim i szlachetnym. Zajmuje się działalnością medyczną i humanitarną. Wiele państw uznaje go za suwerenny organ prawa międzynarodowego. Celem organizacji jest pomoc uchodźcom, pomoc w przypadku katastrof i ich zapobieganie, pomoc w przypadku chorób i epidemii, leczenie chorób, opieka zdrowotna, pomoc społeczna, zachowanie godności ludzkiej. Zakon Maltański jest obecny w tej podróży – w krajach pochodzenia, na granicach przekraczających tysiące kilometrów, a także w krajach przyjmujących i końcowych miejscach docelowych – pomagając uchodźcom, osobom wewnętrznie przesiedlonym i migrantom w około 30 krajach na całym świecie”.

Były już parlamentarzysta jest m.in. fundatorem i prezesem Fundacji Order Jana III Sobieskiego, która działa na rzecz przywrócenia Orderu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny oraz dynastycznego orderu rodziny Sobieskich.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte