Z Wawelu do Notre Dame

Zastępca Naczelnego

Około 90 tysięcy złotych przyniosła prowadzona od lipca do połowy października w królewskiej katedrze na Wawelu zbiórka datków na odbudowę paryskiej katedry Notre Dame – poinformowała Polska Agencja Prasowa.

Pieniądze wrzucano do skarbon umieszczonych w bożonarodzeniowej szopce krakowskiej wykonanej przez rodzinę Markowskich w 2015 roku, która była pokazywana w Notre Dame i wygrała organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa doroczny konkurs.

Przystępowaliśmy do tej zbiórki ze znakiem zapytania, czy idea parafii katedralnej i państwa Markowskich jest dobra i zostanie należycie odczytana. To, co zobaczyliśmy przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, bo dwie skarbony zostały wypełnione po brzegi. Odwiedzający znakomicie odczytali ideę solidarności z Notre Dame, a szopka budziła ogromne zainteresowanie. Jedno z dzieci wyciągnęło nawet z budowli figurkę, ale zostało to naprawione. Bardzo się cieszymy z reakcji ludzi i z ich ofiarności, dla nas to ogromna kwota”

– powiedział PAP proboszcz parafii archikatedralnej ksiądz prałat Zdzisław Sochacki.

Pieniądze zostały komisyjnie przeliczone. Jak poinformował proboszcz, w sumie zebrano ok. 90 tys. zł: 58 tys. zł w złotówkach, 5 tys. 5 euro, 2,7 tys. dol. oraz pojedyncze banknoty 24 innych krajów. Cała kwota zostanie przekazana katedrze Notre Dame”

– czytamy w depeszy PAP.

Zadowolenia nie kryją twórcy szopki.

Mieliśmy ochotę w jakiś sposób wesprzeć Notre Dame, chcieli to zrobić także turyści i krakowianie. To wielka przyjemność, że obudziła się międzykatedralna solidarność i przyniosła wspaniały efekt”

– powiedział PAP Marek Markowski.

Szopka Markowskich jest najwyższą w dziejach Konkursu Szopek Krakowskich: mierzy 501 cm wysokości, 275 cm szerokości i 111 cm głębokości. Podświetlonych jest w niej 108 witraży i 80 innych okienek. Powstawała przez trzy lata: od 2008 do 2010 r., a w jej tworzeniu uczestniczyła cała rodzina. Markowskim marzy się możliwość prezentowania rodzinnej kolekcji, która liczy obecnie ok. 20 budowli i jest powiększana o dzieła innych szopkarzy”

– napisała Polska Agencja Prasowa.

Odbudowa paryskiej katedry, w której 15 kwietnia wybuchł wielki pożar trawiąc m.in. XIX-wieczną iglicę świątyni, dach i jedną z wież (na szczęście główna konstrukcja budowli ocalała) ma się zacząć najwcześniej w pierwszym półroczu przyszłego roku. Na razie trwają w niej prace zabezpieczające. Toczy się już debata nad wizją odbudowy świątyni.

 

Jerzy Bukowski*

 

 

*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju

Komentarze są zamknięte