Od 1 listopada do 20 grudnia jedno z najbardziej popularnych polskich schronisk – „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej będzie nieczynne z uwagi na remont i zmianę dzierżawcy – poinformowały Polską Agencję Prasową władze spółki Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego „Karpaty”.
Z końcem października upływa termin dotychczasowej dzierżawy na prowadzenie tego schroniska PTTK. W drodze konkursu wyłoniono nowych gospodarzy schroniska: Andrzeja Szatkowskiego i Michała Postupalskiego.
Osobom tym powierzymy zatem prowadzenie obiektu od 1 listopada 2019 roku. Konieczny jest gruntowny przegląd techniczny obiektu i jego urządzeń. Będziemy także wymieniać lub uzupełniać zużyty lub uszkodzony po kilkunastoletnim okresie nieprzerwanej pracy sprzęt”
– powiedział PAP prezes „Karpat” Jerzy Kalarus.
Wymienione zostanie wyposażenie kuchni i sanitariatów, a wnętrze zostanie odmalowane. Zostaną także zainstalowane nowe urządzenia schroniskowej oczyszczalni ścieków. Schronisko zyska też dodatkową ochronę przeciwpożarową, czyli tzw. system mgły wodnej”
– czytamy w depeszy PAP.
Zmuszeni jesteśmy do czasowego wyłączenia obiektu z eksploatacji. Nie możemy zatem obiecać nieprzerywanego funkcjonowania schroniskowej gastronomii. Zapewniam jednak, że jak to jest w zwyczaju schronisk górskich PTTK, jego nowi gospodarze zadbają o bezpieczeństwo i udzielą doraźnego schronienia i pomocy osobom, które ze względu na warunki pogodowe takiej pomocy będą potrzebowały”
– zapewnił Karalus
Po remoncie „Murowaniec” nie zmieni swojego charakteru, a jego podstawowa oferta nie ulegnie zmianie.
Schronisko PTTK <Murowaniec> zostało wzniesione na Hali Gąsienicowej w 1925 r. przez Oddział Tatrzański Polskiego Towarzystwa Turystycznego. Budowa obiektu – z wielkich tatrzańskich głazów – trwała cztery lata, prowadziło ją Wojsko Polskie. Otwarcia schroniska dokonał 12 lipca 1925 r. prezydent Polski Stanisław Wojciechowski”
– napisała Polska Agencja Prasowa.
Jerzy Bukowski*
*Filozof, autor „Zarysu filozofii spotkania”, piłsudczyk, harcerz, publicysta, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, przewodniczący Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego w Krakowie, były reprezentant prasowy śp. pułkownika Ryszarda Kuklińskiego w Kraju